Напливът на туристи в планините в началото на м. август продължава да нараства, което води до увеличаване на случаите, при които се налага Планинската спасителна служба при БЧК да оказва помощ на пострадали, съобщават от службата. Отнтам напомнят на туристите да не подценяват планинските терени, както и метеорологичните условия в планината, тъй като това крие сериозни рискове. И съветват: Преди да се насочите към планината направете планинска застраховка.
Ето с какво се е наложило да се справят планинските спасители за първите осем дни на август. Информацията е от сайта на Планинската спаситлна служба.
На 2 август двама планински спасители от отряда в Дупница са оказали помощ на 70-годишна туристка от Израел с травма на крака. Пострадалата е паднала близо до х. Рилски езера и дежурните в базата бързо са достигнали до нея.
В 17.10 ч. на същия ден през тел. 112 жена съобщава, че майка й, на 84 г., е паднала в района на м. Паниците, над Калофер, Стара планина. Планински спасители от Калофер веднага се отзовават и помагат на пострадалата.
На 3 август щатните планински спасители от база Планинската спасителна служба (MСС) Боровец оказват помощ на френска гражданка със счупен глезен в района над х. Мальовица. Пострадалата е шинирана, транспортирана с планинска количка и предадена на нейни близки.
На 5 август малко преди девет часа сутринта в Централния денонощен пост (ЦДП) на ПСС е получен сигнал за мъж на 52 години, който внезапно е колабирал. Пострадалият се намира на около 2 км от м. Мазането по пътеката за Водни дупки, Стара планина. Седем планински спасители от отрядите в Троян, Ловеч и Трявна, които в момента се намират в района на база Бъзов дял, се отправят към мястото на нещастието. Там веднага се организират, като започват непряк сърдечен масаж и подаване на кислород и възможно най-бързо и щадящо го транспортират до чакащия екип на Спешна помощ със съмнение за получен масивен инфаркт. С много нисък и едва доловим пулс пострадалия е откаран в МБАЛ – Троян, където по-късно за съжаление е починал.
В 17:20 ч. към ПСС Сандански е подаден сигнал от очевидци за паднал турист, който при опит да слезе от връх Синаница към едноименната хижа пада в улея между вр. Синаница и Момин връх. От последваща информация става ясно, че пострадалият е седемдесет годишен турист, който при падането е получил открита фрактура на долен ляв крайник. Веднага е сформиран екип от 11 планински спасители от отряд Сандански. Предвид необходимостта от допълнителна подкрепа, предварително е подаден сигнал към ПСС Благоевград, които реагират светкавично и се включват в акцията със седем души.
Поради тежкия и стръмен терен, постепенно влошаващите се метеорологични условия и невъзможността да локализират точно пострадалия, спасителите достигат до мястото на инцидента в 23:00 часа. При преглед на място се констатира, че пострадалият е с открита фрактура на ляв глезен, охлузни рани по тялото и съмнение за счупена шийка на бедрена кост. След имобилизация на крайника и обработка на раните, спасителите предприемат транспорт на пострадалия към х. Синаница, до която, поради трудния терен и нуждата от щадящ транспорт, достигат в 03:00 часа. След кратък престой и затопляне на пострадалия, спасителите продължават в 04:20 часа, посока х. Загаза и от там към гр. Кресна, където мъжът е предаден на Спешна медицинска помощ. Краят на акцията е обявен в 09:30 часа, като общата продължителност е 15 часа.
На 6 август в 9.00 ч. дежурният в ЦДП на ПСС – София получава сигнал, че двама души са се изгубили в скалист терен. Вечерта на 5 август мъж и неговата приятелка отиват на фестивал на електронната музика в района на ВЕЦ Тъжа. Нямат никакъв опит, не познават района, отклоняват се и стигат до хижа Русалка. Там някой от гостите на хижата ги ориентира по „пряк“ маршрут (който не е туристически и няма маркировка). Така двойката се изгубва още през нощта и се озовава в скалист терен в ждрелото на река Тъжа, от който не могат да излязат. На сутринта подават сигнал през 112, на който се отзовават двама планински спасители от отряд Калофер, които въпреки оскъдната и неточна информация, успяват да ги открият, успокоят и да ги изведат от трудна ситуация.
На 7 август в 7.30 ч. сутринта водачът на група туристи се свързва с ЦДП на ПСС с молба за съдействие. Туристка на 70 г. от групата, изтощена от дългия преход предния ден, не може да продължи към следващата дестинация на групата – хижа Беговица. След уточняване на състоянието на жената, в 11.40 ч. 7 планински спасители от отряда в Сандански, подпомогнати от 5 спасители от ПСС – Благоевград се отправят към хижата. След като оказват помощ на жената, която е силно дехидратирана, я транспортират с планинска количка до гр. Кресна и я предават на екип на Спешна помощ.
От Планинската спасителна служба напомнят, че от началото на декември 2000 г. на българския застрахователeн пазар се предлага планинска здравна застраховка. "Това е една добра алтернатива на директното разплащане и считаме, че е по възможностите на всеки, който практикува планински спортове и туризъм – застраховка на стойност около 30 лв. на година, покрива разходи до 1 000 лв., като за сравнение, при нещастен случай на ски-писта, за спасителната работа (400 лв.) и транспорта (160 лв.) се заплаща общо 560 лв. Планинската здравна осигуровка отдавна е влязла в практиката на жителите на планинските държави, летуващите по планините. Там е немислимо да практикуваш ски, алпинизъм, сноуборд, парапланеризъм, планински велосипед, туризъм и да нямаш планинска застраховка. Това внася сигурност, това е и икономически изгодно, защото ако няма застраховка, пострадалият във всички случаи следва да заплати в брой разходите по спасителните операции", казват от службата.