
Предложението на бизнессдружение "Севлиево 21 век" за преименуване на улица "Марин Попов" в улица "Васил Кънев" не е съобразено с Наредбата за именуване и преименуване на общински обекти и за паметниците и другите възпоминателни знаци на територията на община Севлиево. Затова на сдружението ще се даде срок, най-вероятно до първата десетдневка на месец март, в който да изчистят предложението си и го представят във вида, който изисква общинската наредба.
Около това се обединиха за свое заседание от постоянната комисия "Образование, култура и вероизповедания". Заседанието е проведено на 11 февруари т.г. и не е предварително публично обявено. От него към днешна дата липсва и протокол, но се открива архив на видеозапис.
Записът продължава близо 45 минути, в седем от тях петима общински съветници чакат Тодор Ганчев, за да започнат. Присъстват Соня Гъркова - председател на комисията, Мариян Трифонов и Димитър Тонев са членове, както и Тодор Ганчев. Отсъства Цветелина Колева, за която се споменава, че е на дежурство (Колева работи като медицинска сестра, б.р.).
Присъстват още Светлана Георгиева и Исмаил Хаджихасан, които не са членове на комисията, но имат право да са там, без да гласуват обаче.
Същото право имат граждани и журналисти, но в случая те няма как да са знаели за въпросното заседание, тъй като, както стана ясно, то е насрочено само между общинските съветници и за него се разбира в последствие. "Тъй беше обаждането, от вчера за днес", обяснява Соня Гъркова на останалите, които правят намеци за това бързане.
В седемте минути, докато чакат Тодор Ганчев съветниците обсъждат последния грип. По някое време настава конфузно мълчание и Соня Гъркова звъни на Тодор Ганчев: "Тошка, чакаме те".
В 17.23 ч. Тодор Ганчев влиза за обявеното за 17.15 ч. заседание. Посрещат го с вика: "Хаде бе, Тошка". Той обяснява, че дошъл по-рано, но в залата нямало никой и "викам, чакай да си уплътня времето".
Преминава се към работа
Соня Гъркова запознава колегите си с повода за заседанието, след което думата взима Светла Георгиева. На нея председателят на Общинския съвет Явор Памукчиев е възложил да проучи в детайли нормативните изисквания, задължителни за внасяне на предложението за преименуване на улица "Марин Попов" в пленарна зала. Георгиева очевидно е проучила задълбочено законодателството, на което обосновава заключението, че предложението на сдружение "Севлиево 21 век" не е съгласувано със заинтересованите страни и така противоречи на чл. 6, ал. 1, т. 4 от общинската наредба.
Въпросният текст гласи: "Писмено предложение до Общински съвет - Севлиево за именуване и преименуване на общински обекти могат да правят инициативни граждански комитети, формирани чрез съответната подписка (когато това се отнася за преименуване на улици и е свързано с подмяна на лични и други документи, подписката трябва да изразява съгласието на заинтересовани лица)".
Заинтересовани страни са гражданите, които живеят на улица "Марин Попов", фирмите с адресна регистрация на същата и общинската администрация. В случая предложението на сдружението на бизнеса не е придружено със съгласие от заинтересованите страни, между които са и наследниците на Марин Попов, който е имал четири деца, припомня Димитър Тонев.
Предложенията за именуване и преименуване писмено се съгласуват и със съответната общински администрации по местонахождение на обекта, гласи чл. 7 от Наредбата за преименуване на обекти на територията на община Севлиево, което в този случай също не е направено.
Проучването на Светла Георгиева показва още, че е необходима и справка от Историческия музей в Севлиево, която да удостовери историческата значимост на личността, на която се предлага да се именува улица и това също трябва да бъде част от преписката към предложението на "Севлиево 21 век".
Да се чуе общественото мнение
настоява Мариян Трифонов. По време на обсъжданието в комисия той пита знаят ли гражданите за предложената промяна и как е потърсено тяхното мнение. От Трифонов излиза предложението да се потърсят начини за максимално уведомяване на живеещите на улицата, за да се чуе какво мислят и тъй като част от гражданите са възрастни и интернет не е обичайния им начин за информиране, предлага да се сложат листовки на самата улица. Промъква се варианта и допитване с анкета, което вносителите на предложението трябва да направят, тъй като идеята е тяхна и е необходимо да моемат отговорност за начина, по който тя ще се реализира.
Смяната на личните документи на живеещите на улицата - задължителна или не
също е етап от дискусията в постоянната комисия по образование. Според Исмаил Хаджихасан - не е необходимо, можело с някакво удостоверение, с което да се удостовери адресната регистрация до изтичане валидността на документите за самоличност. Справка на "Севлиево онлайн" в Областната дирекция на МВР от днес обаче показва обратното - в 30 - дневен срок от промяна името на улица, всички живеещи на нея задължително подават в Общината заявление за промяна на адресната им регистрация и с това удостоверение подават заявление за нови лични документи в местната Паспортна служба.
В крайна сметка присъстващите на това заседание се обединиха около решението да се изиска от сдружение "Севлиево 21 век" да изпълни задължителните стъпки преди внасяне на предложението им в Общинския съвет. След това "каквото и да стане, отговорността няма да я носи "Севлиево 21 век", а ние, общинските съветници", каза Тодор Ганчев. И е абсолтно прав, защото окончателното решение е тяхно. Между другото в сдружението на бизнеса го знаят, само преди дни председателят Мариана Петрова каза за "Севлиево онлайн", че окончателното решение за преименуване на ул. "Марин Попов" е на Общинския съвет. Попитана за липсата на публичност, която сдружението не е дало при внасяне на предложението в Общинския съвет, Петрова каза, че Община Севлиево и Общинският съвет имат инструментите за гражданско допитване и това няма как да бъде инициирано от бизнессдружението. Оказва се обаче, че точно на вносителите на предложението нормативната уредба вменява задължението за гражданско допитване.
Как ще бъде отдадена почит на Васил Кънев и почитана паметта му от бъдещите поколения, няма да се реши на заседанието на Общинския съвет през този месец, става ясно от заседанието на постоянната комисия.
Наредбата за преименуване и именуване на общински обекти може да бъде видяна оттук.