Търсене

През юли в областта са издадени 12 заповеди по Закона за защита от домашно насилие

През юли в областта са издадени 12 заповеди по Закона за защита

От началото на годината на територията на област Габрово са издадени 43 заповеди по Закона за защита от домашно насилие. Само за месец юли са 12.

Всяка четвърта жена у нас е жертва на домашно насилие, а всеки трети човек е ставал свидетел или познава някой, пострадал от насилие в дома си, сочи статистиката у нас. Жертвите не търсят помощ от самото начало – вярват, че нещата ще се променят.

Не винаги обаче жертви на домашно насилие са жени. Децата по смисъла на закона са пострадали, дори само когато са били свидетели на акт на домашно насилие. Понякога мъжете – и млади, и възрастни, също търпят насилие в дома си.

Защита по Закона за домашното насилие може да търси всяко лице, пострадало от насилие,

извършено от съпруг (или бивш съпруг), лице, с което се намира или е било във фактическо съжителство, лице, от което има дете, лице, с което се намира в родство по съребрена линия до четвърта степен включително, настойник, попечител или приемен родител. 

Във всеки един от случаите, представляващи домашно насилие,

жертвата има право да се обърне към съда за защита. 

Компетентен да наложи мярка за защита е районният съд по постоянен или по настоящ адрес на пострадалия. Молбата се подава в срок до един месец от акта на домашно насилие. В случаите, когато има данни за опасност за живота или здравето на пострадалия, той или тя може да подаде и молба до органите на Министерството на вътрешните работи за предприемане на мерки съгласно Закона за Министерството на вътрешните работи.

Според Закона, по искане на журтвати всеки лекар е длъжен да издаде документ, в който писмено да удостовери констатираните от него увреждания или следи от насилие.

С последните изменения в Наказателния кодекс всички форми на домашно насилие се криминализират.

Във връзка със зачестилите случаи на домашно насилие, от Областната дирекция на МВРП в Габрово разпространиха номерата, на които жертвите на насилие могат да потърсят помощ или подадат сигнал: 
 

Национален спешен телефонен номер – 112, 0800 18 676

Националната агенция за закрила на детето – о2 933 90 10, 02 933 90 11

В кои случаи става въпрос за домашно насилие, какви видове насилие има, какво да правите, ако сте жертва на насилник, четете тук. 

Коментари (0)
Подредба: Сортирай
Все още няма коментари
Коментирай:
Изпрати
* Коментарите се одобряват от администратора на сайта преди да бъдат публикувани!
Избори за членове на Европейски парламент и за Народно събрание на 9 юни 2024 г.