Приключи проверката по сигнал за търговия с куче от приюта

Обявата е третата от горе надолу и е в категория "кучета продава"

Прокуратурата в Севлиево отказа да образува досъдебно производство по сигнал, че управителят на общинския приют за кучета д-р Слави Славов е продал извън правомощията си настанено в питомника животно от елитна порода. В хода на проверката не бяха събрани доказателства за търговска дейност на ветеринаря. Установено е, че д-р Славов е извършил само нарушения на Закона за защита на животните, за което ще му се търси административна отговорност от кмета на Севлиево, в чиито правомощия е контрола върху дейността на общинския кучкарник.

Сигналът срещу д-р Славов е подаден от Мария Христова.

Тя твърди, че кучето, което д-р Славов е имал намерение да продаде, е било в питомника в разрез със Закона за защита на животните и действащата общинска наредба за овладяване популацията на безстопанствените кучета - не е било кастрирано, не е заведено в регистъра на приюта, а докторът не го давал за осиновяване.

Кучето, за което д-р Славов дава обяснения в прокуратурата, е порода „Хъски“. В питомника попаднало, защото стопанинът му починал, а съседи се обадили, че няма кой да се грижи за животното. На път за приюта кучето било закарано във ветеринарната клиника на д-р Милко Георгиев, с която общинската администрация в Севлиево има договор за обслужване на приюта. Закарал го Стефан Кръстев от звеното за овладяване популацията на безпризорните в община Севлиево. Виждайки кучето, д-р Георгиев установил, че става дума за чистокръвна порода и добре гледано животно.

Двамата „се разбрали, че не е добре кучето да се уврежда с надеждата някой да го осинови.

Заради това не било маркирано, кастрирано и чипирано“, пише в прокурорското постановление. Пак там се констатира, че за „временното настаняване на кучето в приюта не била създадена документация“ и „кучето не било агресивно и било в добро здраве“.  

„Аз исках да го осиновя. Още като го видях, бях сигурна, че го искам. Но д-р Славов каза, че е агресивно и не се дава за осиновяване. Усъмних, се, че нещо не е наред като видях, че не е кастрирано. Знам, че в приюта не се настаняват некастрирани животни“, разказва Мария Христова. А когато няколко дни по-късно видяла в сайт обява за продажба на „Хъски“, за връзка било посочено името Славов, а на снимката се виждало същото животно, заподозряла защо не й дават кучето. „Такива породисти животни често се продават с цел разплод. Така и цената им е по-висока“.

Агресивно ли е било животното?

Според Мария Христова кучето не е било агресивно. „То почти ме изнасили, защото беше разгонено. Не беше кастрирано, не беше разхождано, кипеше от енергия. Изобщо не е било агресивно“. Че животното не е имало лош нрав смята и Диляна Милер, приятелка на Мария, която ходила до приюта, за да го види, играла си с него, дърпала му опашката, пъхала ръката си в устата му и то било дружелюбно.

Обратното твръди д-р Славов, според когото кучето е било агресивно, заради което пропаднал и първият опит да бъде осиновено от мъж от Габрово. Той взел животното и до края на същия ден го върнал, тъй като не можел да го контролира. Което затвърдило у доктора убеждението, че само специалист по породата би могъл да се справи с това животно, пише в материалите на прокуратурата.

В обявата, публикувана от д-р Славов, е посочена цена от 150 лв.

Тъй като общинските приюти нямат разписана дейност търговия, проста е сметката къде биха отишли парите. Д-р Славов обаче отрича да има финансов интерес и обяснява, че цената е задължителен атрибут при публикуването на обява, иначе щяла да бъде изтрита, според правилата на сайта.

Че не е дал пари за кучето твърди и новият му стопанин, от Пампорово.

Формално д-р Слави Славов си е свършил работата.

Публикувал е обява за намиране на нов стопанин за кучето, каквато е и целта на приютите за кучета – да намират дом на животните чрез средствата за масово осведомяване. За колко кучета от севлиевския питомник е правено същото обаче, няма как да знаем. Остават съмненията, че се касае за единичен случай.

Извън съмнение е, че е налице нарушение на чл. 47 ал. 1 от Закона за защита на животните, който гласи „Кучетата, настанени в приют, се кастрират, обезпаразитяват и ваксинират срещу бяс“. И ал. 7, която казва: „Управителят на приюта вписва кучетата в регистър и издава ветеринарномедицински паспорт“. Нито едно от двете не е направено в конкретния случай, заради което от прокуратурата изпращат препис от постановлението на кмета на Севлиево за привличане на д-р Слави Славов към административно наказателна отговорност.