Приключи ремонта на читалищния салон, днес екипът посрещна гости и благодари на благодетелите

С водосвет за здраве и благоденствие, отслужен от отец Стефан, започна днешния празник в Читалището, снимка: Минчо Тодоров

През месец март тази година приключиха всички ремонтни дейности в проекта за реновиране на салона на Народно читалище "Развитие-1870". Днес, в деня на равноапостолите Кирил и Методий от Читалището посрещнаха гости - приятели, благодетели, самодейци. Показаха как са вложени парите от благотворителност, обявиха какво са свършили покрай ремонта, благодариха на заслужилите, представиха изкуството, което създават и разбира се, почерпиха.  

Лентата пред обновения салон прерязаха кметът на Севлиево Иван Иванов, Валя Станчева от името на "Севлиево 21 век", Емилиян Маринов - като председател на Читалището по време на ремонта и Михаил Йонков - президент на Ротари Севлиево, спомоществовател за ремонта, снимка: Минчо Тодоров  

С дарените 41 000 лв. от бизнес сдружение "Севлиево 21 век" и Ротари клуб Севлиево, плюс 36 000 лв. читалищни средства, е боядисан тавана, подменени са осветителните тела с енергоспестяващи, лакирани са ламперията и сцената, подменен е мокета, монтирани са нови столове, освежени и изпрани са завесите на сцената. Община Севлиево осигури средства за ремонт на покрива на сградата на Читалището.

Община Севлиево ремонтира покрива на читалищната сграда, кметът получи плакет за благодарност, снимка: Минчо Тодоров  

Парите стигнаха за всичко това. Не достигнаха за закупуване на нови озвучителна и осветителна системи, но екипа на Читалището се надява в близко бъдеще и за това да се намерят средства.

Валя Станчева от името на сдружение "Севлиево 21 век" получи плакета-благодарност, снимка: Минчо Тодоров  

В знак на благодарност за щедростта към благодетелите на Читалището днес те получиха плакети „Заедно в каузата". На плакетите е изписано "Да пребъде храмът на духовността НЧ „Развитие-1870”! С благодарност за родолюбивия жест!”. Председателят на Читалището Данаил Лалев връчи плакет на Община Севлиево, бизнес сдружение „Севлиево 21 век” и Ротари клуб Севлиево. Плакет в знак на благодарност и признание получи и Емилиян Маринов, председателят в чийто мандат се сбъдна мечтата за реновиране на салона.

Михаил Йонков, президент на "Ротари клуб" Севлиево получи плакет за благотворителността към Читалището, снимка: Минчо Тодоров  

Премиера на спектакъла „Усмивката на Нушич” бе подарък за гостите, дошли за откриване на ремонтирания читалищен салон. Постановката е последната на младежкия театрален състав с участието на Ксения Димитрова, Ния Златкова, Соня Цонева, Георги Георгиев и Денислав Богданов с художествен ръководител Никола Узунов. Те дойдоха в читалището преди повече от десет години, спечелиха за читалището много награди, плакети, златни медали, отличия от най-големите театрални фестивали в страната. Днес четирима от тях са абитуриенти – Ксения, Ния, Соня и Георги. Приятелите от Читалището ги изпратиха с пожелание "На добър час" и заслужени аплодисменти за отдадеността на изкуството. 

Емилиян Маринов - председателят, през чийто мандат бе осъществен ремонта, снимка: Минчо Тодоров  

Годината е 1870 г. В Севлиево се създава читалище по личната заръка на Апостола Васил Левски. Негов първи идеолог и председател е и първият лекар в Севлиево д-р Стойчо Христов, съратник на Левски от времето на следването си в Букурещ. Д-р Христов ръководи Читалището до 1873 г., след което на негово място идва учителят Гошо Драгошинов. До 1875 г., когато председател на Читалището става Стефан Пешев - създателят на Севлиевския революционен комитет, обесен от турските власти на севлиевския площад на 25 юни 1876 г.

Та оттогава до днес Читалището е светиня. Севлиевци винаги са милеели за него, раздавали са талант, време, емоции. И всичко срещу аплодисменти или благодарност. Защото за самодейците наградата е това - сцената и аплодисментите на публиката. Всичко останало остава зад кулисите. Но всеки, дишал праха на Читалището, знае, че това е обич и магия. Нито обичта можеш да опишеш с думи, нито магията. Те просто се случват вече 150 години.