от Емилия Димитрова
Все повече стават севлиевци, които на 19 февруари идват в стария конак, за да отдадат почит на най-великия българин в родната ни история - Васил Иванов Кунчев, Дякона, Левски.
Изпълни се днес по обед дворът на бившия кауш. Дойдоха малки, по-големи, възрастни севлиевци. С по два карамфила, с по китка кокичета...Треперещи ръце поставяха букетчетата пред портрета на Левски, на стената на сградата, в която допреди години се помещаваше Пионерския дом.
Ученици отдадоха почит на Левски
А дворът потъна в тишина, докато директорът на Историческия музей Найден Петров припомни кой е Левски и защо в Севлиево преди три години, по инициатива на граждани, се прие идеята да почитаме Дякона на това място.
За значението на Апостола за националната ни революция говори Найден Петров
През Севлиево Левски преминава при всичките си обиколки. Мястото е почти в центъра на България и пътищата се пресичат. През 1870 г. той основава тук революционен комитет, в който се включват всички прогресивни севлиевци. Негов председател става първият лекар и аптекар в града ни д-р Стойчо Христов.
След залавянето на Левски в Къкрина, откарването му в Ловеч и след това в Търново и разпореждането на властите да бъде откаран в София, конвоят от Търново за София го оставя да пренощува първата нощ в Севлиево. Това става на 31 декември срещу 1 януари 1873 г. Оттук Апостолът тръгва за бесилото.
Ученици от клуб "Съхрани българското" в ПГМЕТ "Ген. Ив. Бъчваров" са част от поклонението пред Левски на 19 февруари
"Левски е геният на националната ни революция. Той първи осъзна необходимостта да се направи масова саможерства и знаеше много добре, че свободата даром не се дава. И преди него българите никога не са били покорна рая, но всички бунтове и въстания завършват с неуспех. Левски създава уникална за времето си вътрешна тайна революционна организация, като сам - с кама, револвер и дадения му от Бога дар слово, успява в почти всички краища в населените с българи земи да обедини хора от различни социални слоеве, с различно имотно състояние, но всички доброволно положили страшната клетва "Свобода или смърт", припомни Найден Петров.
Заради това, че Левски и като човек е изключително обаятелна личност - честен, безкористен, всеотдаен, той става за нас българите еталон за подражание на поколения. И е символ на общочовешкия стремеж за свобода и независимост, каза още Петров.