Приватизацията на "Севлиевогаз" влиза утре в пленарна зала

Приватизацията на общинския дял в "Севлиевогаз 2000" АД влиза утре в пленарна зала. Точката, предложена от съветника Христофор Лалев, е последна в предварителния дневен ред и е под номер 2.1, но се явява 28-ма, тъй като преди нея има заложени 27 предложения за решения, внесени от кмета.

Както sevlievo-online.com първи съобщи, Христофор Лалев внася предложение да се продаде общинският дял в газовото акционерно дружество, който е 50.1%, или 772 акции. Останалите 770 броя акции са собственост на "Идеал Стандарт-Видима". 

В мотивите си Лалев посочва, че дружеството не реализира достатъчно печалба, за да има Общината финансова изгода от притежаваните акции в него, а и Общината вече е изпълнила социалния си ангажимент към хората с изграждането на газопреносната мрежа и завършването на битовата газификация. Освен това, пише Христофор Лалев в мотивите си да предложи продажба на общинските акции в "Севлиевогаз", КЕВР е одобрила нови правила за достъп до газопреносните мрежи, с които се дава възможност на клиентите за избор на доставчик. Според Лалев това ще даде възможност и на други доставчици да стъпят на газовия пазар в Севлиево, което щяло да доведе до намаляване приходите на дружеството. 

Срещу предложението на Христофор Лалев остро възрази бизнесът. В петък от най-голямата организация на работодатели в региона, сдружение "Севлиево 21 век", разпространиха декларация, с която заявяват несъгласието си с готвената приватизация.

"На всеки трябва да е ясно, че дали собственик на дяловете ще бъде Община Севлиево или друга частна фирма, това не може да повлияе на желанието дружеството да излезе на свободния енергиен пазар. Зад това предложение за нас прозират интереси, които са свързани единствено с придобиване на мажоритарния пакет в“ Севлиевогаз 2000“ АД, което ще доведе до негативни последици за бизнеса и гражданите", пише в декларацията, приета на извънредно заседание на Управителния съвет на "Севлиево 21 век". Според бизнеса продажбата на общинските акции ще доведе до поскъпване на газа с около 30%, 40%, а Общината ще загуби контрола върху стратегическа за нея фирма. Не на последно място за бизнеса е неприемливо да бъде загубен обществения ангажимент от страна на газовото дружество, до което би довела приватизацията на общинския дял.

Що се отнася до твърдението на Христофор Лалев, че газовото дружество носи малка печалба, респективно дивидент към бюджета, "това би трябвало да тревожи останалите акционери, които на практика са реалните инвеститори в газификацията на Севлиево. Коментираната сред обществото очаквана цена от приватизацията в размер на 2-3 милиона лева е финансово неоправдана и нелогична за една такава стъпка, като се има предвид, че всеки един от клиентите на „Севлиевогаз 2000” АД е платил средно около 1500 лева за изграждане на отклонението към дома си или офиса. При приблизително 5000 потребители това означава, че през годините дружеството е инкасирало около 7,5 милиона лева приходи. Средства, които му послужиха за разширяване мрежата на абонатите и дейността си", пише още в декларацията на работодателите. 

Няколко въпроса възникват по темата с продажбата на общинските акции в "Севлиевогаз 2000". На първо място естествено е да се знае дали има заявен интерес към покупка на акциите, които Общината възнамерява да продаде. Защото ако кандидат-купувач има и управляващите знаят това, а замълчат информацията, това би могло да наведе на мисълта за договорки под масата.

Интересно е също защо предложението идва от Христофор Лалев, който влезе в ОбС като представител и защитник на бизнеса. Дори повече, Лалев е и член на "Севлиево 21 век", откъдето скочиха срещу предложението му, а един от аргументите им е, че с готвената приватизация се ограничават бъдещи инвестиции в региона.

И още нещо буди недоумение - съгласно предложението на Лалев, кметът е натоварен с всички дейности по подготовката на приватизацията: изготвянето на правния анализ на "Севлиевогаз 2000", провеждане на продажбата и следприватизационния контрол. А за финал пак той трябва да джироса акциите. Контрол от страна на ОбС в цялата процедура не е включен, ако утре предложението на Христофор Лалев бъде прието. 

Дали ситуацията ще се разплете още на утрешното заседание? Не е изключено заради общественото недоволство точката да бъде оттеглена от дневния ред още в началото на заседанието. За това би помогнала и днешната оставка на кабинета, макар и косвено, тъй като управляващите вече нямат гърба на ГЕРБ за действията си, а и предвид идващите избори за нов парламент, е важно да изграждат добър обществен имидж. Ако обаче точката остане в дневния ред, със сигурност ще доведе до бурни дебати. И най-вероятно ще бъде гласувана. С чии гласове обаче, ще разберем утре.      

 

свързани статии:

В "Севлиево 21 век" са против приватизация на "Севлиевогаз"

Общината продава дела си в „Севлиевогаз 2000“