Продават две общински къщи и апартамент в Стоките

снимка: Минчо Тодоров

С три свои имота ще се раздели Община Севлиево. Два от тях са еднофамилни къщи и се намират в Севлиево, третият е апартамент в село Стоките.

Двете къщи, които Общината прехвърля от списъка „за отдаване под наем“, в „имоти за продажба“, се намират на улица „Стара планина“. Едната е на номер 119, другата – на 121. Имотът на „Стара планина“ 119 е 800 квадрата с построена едноетажна сграда. Застроената площ е 113 квадрата, а в къщата има обособени две жилища, всяко с коридор, три стаи и мази. Имотът е в лошо състояние, пише кметът в обяснението си пред общинските съветници, които трябваше да одобрят продажбите. А парите, които постъпват от наематели не могат да покрият наложителните ремонти за поддръжка на къщата. Заради това от местната управа смятат, че е целесъобразно да продадат къщата, вместо да влагат средства за нейния ремонт и поддръжка. Цената, на която е обявен имотът е 60 280 лв., изготвена от независим оценител.

Другата къща е наполовина по-малка – 65 квадрата застроена площ. Състои се от три стаи, коридор, санитарни помещения и маза. Нейната оценка е 30 120 лева.

А апартаментът в село Стоките е 65 квадрата, има дневня, спалня, кухна и две тераси. Оценен е за 11 860 лв.

Против продаването на общински жилища в пенарна зала се изказа Николина Николова. Според нея с разпродаването на жилищата си Общината се лишава от възможността да настани социално слаби или нуждаещи се свои жители. Това й мнение обаче не промени нагласата за гласуване, тъй като предложението за продажба бе одобрено с 16 гласа „за“.

Продаването на общинска собственост е въпрос, по който опозицията в Севлиево неведнъж е критикувала местното управление. Началото бе още в предишния мандат, когато на заседания на ОбС се внасяха дълги списъци с общинска земя за продаване. Тогава д-р Пешков беше най-върлия противник на подобни предложения. И макар и в този ОбС да е от опозицията, спорно е дали би отправял открита критика към управлението, след като бе избран за заместник-председател на Общинския съвет. На подобни изводи навява и начинът му на гласуване за вдигането на местните данъци. Д-р Пешков бе „въздържал се“, докато колегите му от ляво бяха „против“. Дали това не е цената на заместник-председателското място?