Десет български стоки поставят страната ни в световния топ 3 на износителите, пише електронното издание http://www.capital.bg/. Страната ни е и в глобалното трио при три от 20-те най-едри като стойност групи продукти, които имат външен пазар, показва анализ на Българската стопанска камара (БСК).
През миналата година страната е била номер едно при износа на брашна от маслодайни семена, различни от соево и синапено. Това е и стоката, с която България държи най-голям пазарен дял - 21.8% от световния износ, макар обемът на продажбите по принцип да не е голям (малко над 40 млн. долара). Нов продукт сред най-добре представящите се са нефтените масла, където страната излиза на втора позиция след САЩ.
Други нови стоки, с които България влиза в топ 3 по износ, са различните видове тръбопроводи от каучук. От БСК посочват, че това е резултат от чуждестранни инвестиции. През 2015 г. турската Teklas откри официално третия си завод за уплътнителни системи за автомобили в България. От фабриките си край Кърджали компанията доставя за Меrcedes, BMW, Аudi, Volkswagen и др., а вече планира и четвърти завод.
Страната обаче пада от втора на трета позиция по продажби на маслодаен слънчоглед. Най-забележимо е отстъплението в категорията "зърна, сплескани на люспи", чийто износ от първо място в света отива на седмо и вече не попада в таблицата на стоките ни с най-високо място в световния износ. Друг отстъпващ позиции продукт са семената от кориандър. След като над 10 години България беше втора в света, през 2015 г. вече е на 4-то място.
Вече няколко години България остава втора в света по износ на анодна (нерафинирана) мед, като за миналата година обемът на продажбите навън е бил близо 761 млн. долара. Този резултат изцяло се дължи на "Аурубис България". Заводът в Пирдоп, който е част от германската група Aurubis, отчете оборот от 4.2 млрд. лв. и износ за 3.9 млрд. лв. през 2015 г.
Други традиционно добре изнасяни български продукти са патешките меса и временно консервираните череши, които нареждат страната на второ място в света. Те са и сред продуктите с най-голям пазарен дял (съответно 17.1% и 19.2%).
Още две стоки – седалки за тоалетни чинии (които се произвеждат от германската Hamberger в Севлиево) и медна ламарина, са на трето място. С големи обеми на четвърто място са руди и концентрати от благородни метали, калцинирана сода, тютюн на листа, санитарна керамика, рапица.
източник: http://www.capital.bg/