Проект за прахосване на 4 млн. лв., или как коронавирусът стана оправдание

Площадката за компостиране в Севлиево

източник: zaistinata.com

През октомври 2019 г., в разгара на предизборната кампания за местни избори, жителите на Севлиево, Дряново и Сухиндол получиха по една кофа с двайсет биоразградими торбички и листовка с подробни указания какво да правят с тях. Това бе така наречения безплатен стартов пакет, с който населението в две от трите общини бе приобщено към новата система за разделно събиране на био отпадъците. Целта бе гражданите да станат част от процеса на превръщане на боклука от домакинствата им в компост.

Осем месеца по-късно 15 хил. кофи за близо 45 хил. лв. събират прах в мази и килери, проектът е отчетен като приключен, никой в Севлиево, Дряново и Сухиндол не превръща отпадъците в компост и е трудно да се намери обяснение къде отидоха 4 млн. лв.

2 млн. лв. за методика – как да изхвърляме боклука?

Създаването на изцяло нова система за разделно събиране на отпадъците от домакинствата и превръщането им в компост трябваше да стане по проект „Прилагане на децентрализиран модел за управление на био-отпадъците в общините Севлиево, Дряново и Сухиндол“, финансиран по Оперативна програма „Околна среда“.  Изпълнението на проекта, представен като пилотен за страната, започна през 2014 г. от Министерството на околната среда и водите(МОСВ) с бюджет от 4 млн. лв. По това време министър е Станислав Атанасов (ДПС). За една година МОСВ похарчи половината от бюджета – около 2 млн. лв., срещу които беше изработена само методика за изхвърляне на боклука.

Може и с половината пари

За да се избегне, налагането на финансови санкции и корекции от Брюксел, работата трябваше да бъде доведена докрай. Затова през август 2018 г. министър Нено Димов прехвърли довършването й на кметовете на Севлиево, Дряново и Сухиндол. Новият бюджет на проекта вече беше само в размер на 2.2 млн. лв.

Продължението четете тук.