За проекта "Западен обход на Севлиево" е издадено становище от Областно пътно управление Габрово, което е изпратено в АПИ за окончателно становище. Това е отговорил директорът на Областното пътно управление инж. Деян Георгиев в отговор на въпрос от кмета на Севлиево Иван Иванов за напредъка по обхода на Севлиево, съобщават от пресцентъра на Областната администрация.
Какво означава това и какъв е напредъка по стартиране строителството на обходен път на Севлиево, който да изведе тежкотоварния трафик от града.
Началото на процедурите бе през 2021 г., когато Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ) одобри изготвеното от Община Севлиево задание за "Изработване на идеен и технически проект с извъшване на пълни инженерно-геоложки проучвания и ПУП-Парцеларен план за Западен обходен път на град Севлиево".
След това Община Севлиево обяви процедура за избор на проектант за изготвяне на проекта. Договорът, сключен след приключване на процедурата бе с „Инфра Про Консулт“ и на стойност 114 000 лв. без ДДС, със срок на изпълнение 120 календарни дни.
Съгласно този договор проектите се изработват на три етапа . Първият е идеен в два варианта, които подлежат на публично обсъждане, след което ще се изпълнят съответните процедури по Закона за опазване на околната среда и едва тогава ще се премине към фаза "идеен проект". Третият междинен етап е разработването и допълването на проекта във фаза "технически проект". Следват процедурите по отчуждаване собствениците на земи, които попадат по трасето на бъдещия обход, издаване на разрешения за строеж и съгласувателни процедури с АПИ.
Кой от предложените два варианта на обходния път ще се избере зависи от данните за транспортното натоварване на републиканските пътища, както и от становището на АПИ, след като се вземат предвид нормите за проектиране на пътища, посочват от Общината. През лятото на 2022 г. става ясно, че засега е предпочитан първия вариант.
Какво включват двата варианта
При вариант едно началото е републикански път II-44 на 350 м от съществуващия пътен възел между РП I-4 (пътят София-Варна) и РП II-44 (пътят Севлиево-Габрово) в посока Севлиево. Края му е на 650 м след табелата за изход Севлиево в посока Габрово.
Общата дължина на този вариант е е 6014 м. Трасето включва две ленти за движение с широчина 3.75 м и банкети по 1.5 м. Проектиран е за движение с 80км/ч, като е обследвана възможността и в надлъжно отношение да се реализира 80км/ч.
Проектът на трасето включва два пътни възела на едно ниво (кръгови кръстовища) и един на две нива. Първият пътен възел (кръгово кръстовище) е на обходния път с РП II-44 преди гр. Севлиево, вторият пътен възел е на две нива тип „Полудетелина“ с РП III-404 и третият пътен възел (кръгово кръстовище) е с РП II-44 след гр. Севлиево в посока Габрово. Кръстовищата за включване и отливане от републиканския път III-404 към обходния маршрут са кръгови и са реализирани с шлюзови ленти и отделяне на транспортните потоци по обходния маршрут и другите пътища с физически острови. Това решение е взето след оглед на място, при който е установено, че тежкотоварните камиони, бусове и леки автомобили се движат с превишена скорост съгласно въведената организация на движението.
Началото на вариант втори е републикански път I-4 при кръстовището с общинския път за с. Ряховци. Края му е на 650 м след табелата за изход Севлиево в посока Габрово. Общата дължина на този вариант е 8 653м.
Трасето както при вариант едно включва две ленти за движение с широчина 3.75м и банкети по 1.5 м. Както в първия вариант е проектирано за движение с 80км/ч.
Проектът на трасето включва два пътни възела на две нива и един на едно. Първият възел е тип„Тромпет“ на обходния път с РП I-4 при кръстовището за с. Ряховци, вторият е полудетелина с кръгови кръстовища. За пътен възл “Тромпет” при път I-4 е необходимо да се измести съществуващия общински път. Новата пътна връзка на общинския път с обходния маршрут ще се реализира чрез Т-образно кръстовище идентично със съществуващото.
Предпочетен е вариант едно
С уводомление за инвестиционно намерение до Регионалната инспекция по околна среда и води във Велико Търново през август 2022 г. Община Севлиево посочва, че е предпочетен първия вариант. Пак там се казва, че "основната разлика между двата варианта е в общата им дължина, поради различните начални точки на отклонение на трафика от основното направление".
Уточнява се, че в първия вариант трасето започва приблизително 500 метра след пътния възел между път I-4 и II-44, докато при втория вариант това се случва чрез изграждане на нов пътен възел на път I-4 при отбивката за село Ряховците.
Изборът на Вариант 1 е продиктуван от значително по-малките площи за изграждане на новопроектирания път (приблизително 225 декара по Вариант 1 и респективно 309 декара по Вариант 2). По-късото трасе на Вариант 1 от 6,5 километра срещу 8,6 километра за другия вариант обуславят както по-ниски разходи за изграждане и поддръжка, така и значителна редукция в необходимите строителни материали и време за изграждане, посочват от общинската администрация в Севлиево.
Според същото Вариант 1 е по-щадящ и към околната среда, тъй като по време на строителството ще засегне помалко площи, ще има по-кратък период за изграждането на отсечката и съответно по-малко въздействие, свързано с генериране на шум и замърсяване на атмосферния въздух. Вариантът е по-щадящ и по отношение на почвите, поради по-малкия обем на изкопните работи.
С изграждането на обходния път на Севлиево ще се облекчи трафика на автомобили през града, който се очаква в следващите години да се увеличи заради строителството на тунела под връх „Шипка“. Тогава през Севлиево ще бъде най-пряката транспортна връзка между Северозападна България и автомагистралите „Тракия“ и „Марица“.