С 2 894 кандидатствали семейни предприятия, фирми от творческите индустрии и занаяти приключи кандидатстването по мярката за повишаване на производствения им капацитет и ускоряване на развитието.
Бюджетът на мярката е 117.5 млн. лв., а заявените средства от кандидатствалите компании са на стойност 286,3 млн. лв. – над два пъти повече от определения ресурс. Срокът за кандидатстване беше от 31 май до 16 септември т.г.
За първи път подпомагането е насочено изцяло и конкретно към микро- и малки семейни фирми (предприятия, които се притежават от повече от един член от семейство) и такива от творческите индустрии и сектора на занаятите.
Спрямо вида и големината си те са кандидатствали за безвъзмездно финансиране от 15 000 лв. до 150 000 лв. за нови машини, съоръжения, оборудване, инструменти и специализиран софтуер. Предоставена е възможност и за въвеждане на ИКТ системи или модули за подобряване на управленските, производствените и логистичните процеси. Със средствата ще могат да се създават онлайн магазини, с които дружествата да подобрят пазарното си представяне и да увеличат продажбите си.
Безвъзмездната финансова помощ по линия на Програмата „Конкурентоспособност и иновации в предприятията“, която се администрира от Министерството на иновациите и растежа, е до 75% за семейните предприятия и фирмите от творческите индустрии и до 85% за предприятията от сектора на занаятите. Процентът е по-висок от стандартно залагания при останалите процедури, като целта е да се поддържа устойчивостта и приемствеността на тези компании.
Припомняме, че експерти от Главната дирекция „Европейски фондове за конкурентоспособност“ към МИР – управляващ орган на ПКИП, проведоха информационна кампания за процедурата в градовете Благоевград, Монтана, Габрово, Търговище, Пловдив и Хасково.
Оценката на получените проектни предложения предстои да започне в следващите дни, а резултатите и списъците с одобрените ще бъдат публикувани на сайта на Министерството на иновациите и растежа.