31 март 2025 г.
ВОДЕЩИ НОВИНИ:
Новините от Севлиево и региона

Протестът на медиците от психиатриите доведе до ангажименти от държавата на ниво проучване

Психиатри от цялата страна прие министърът на здравеопазването, снимка: министерски пресцентър

През месец юли, след анализа на изпълнението на бюджета към полугодието на 2025 г. ще се извърши оценка на възможността за допълнително финансиране на психиатричната помощ през второто полугодие. 

Това е поел като ангажимент пред директори на държавните психиатрични болници министърът на здравеопазването доц. д-р Силви Кирилов на среща, последвала протестите на работещите в психиатричната помощ у нас. На срещата бе и директорът на Държавната психиатрична болница в Севлиево д-р Донка Господинова, която веднага след нея написа в профила си във фейсбук: "Благодаря на екипа на Държавна психиатрична болница - Севлиево! Респект пред духа, отдадеността и убедеността ви! Благодаря на екипите на всички Държавни психиатрични болници в страната! Заедно ще успеем!"

 По отношение исканията за по-високи заплати

 Това, което мога да ви обещая е, че ще направя всичко възможно и ще защитавам интересите ви, за да получите справедливо увеличение на възнагражденията“, е посочил министър Кирилов, цитиран от пресцентъра на министерството, като е изтъкнал, че е поел същия ангажимент и към работещите в системата на Спешната медицинска помощ.

За преминаване на психиатричната помощ към втора категория труд

Ще бъде сформирана междуведомствена експертна работна група с участието на представители на Министерството на здравеопазването, Министерството на труда и социалната политика, Националния осигурителен институт и заинтересовани страни. Работната група ще изготви анализ на законодателството в областта на категоризиране на труда при пенсиониране. Целта е да бъдат проучени възможностите за промяна в категорията труд на медицинските специалисти, работещи в психиатричната и спешната медицинска помощ.

За или против клинични пътеки в психиатриите

Министър Кирилов е предложил на представителите на психиатричните структури да предоставят в конкретика предимства и недостатъци на въвеждането на клинични пътеки в психиатричната помощ. Както е известно психиатричните болници се финансират изцяло от бюджета на Министерството на здравеопазването и размера на финансовите им постъпления не е обвързан с преминали пациенти или алкоритми, както е в болниците, които работят по договор със ЗДравноосигурителната каса. 

По време на разговора между синдикалисти от държавните болници за психиатрична помощ и представители на здравното министерство е взето решение да бъде направен преглед на Националната стратегия за психично здраве на гражданите на Република България 2021-2030 г., както и на Финансовия план към нея, а при необходимост да се извърши актуализация.