
Упражняващите юридическа професия, за които съществува задължение за опазване на професионална тайна, ще бъдат защитени при подаване на сигнали за нарушения на законодателство или актове на ЕС, застрашаващи или увреждащи обществения интерес.
Това предвиждат промени в Закона за защита на лицата, подаващи сигнали или публично оповестяващи информация за нарушения (ЗЗЛПСПОИН), приети от правителството на 18 декември т.г.
Изключение от това правило ще важи само за информацията, станала известна на адвокатите по повод разговори и кореспонденции с техни клиенти.
Промените разширяват и укрепват защитата на сигналоподателите. Предлага се от разпоредбите на закона да могат да се ползват не само работниците и служителите, но и доставчиците на услуги.
Премахва се и пречката да се образува производство по сигнали, отнасящи се до нарушения, извършени преди повече от две години. Остава единствено ограничението, отнасящо се до анонимни сигнали. Аргумент за това е, че в Директива не се предвижда срок нито като условие за предприемане на последващи действия по подаването на сигнали, нито като условие за защита. „Органите на държавите членки са длъжни да разследват и, когато е възможно, да се справят с всички нарушения на правото на Съюза, разкрити чрез подаване на сигнали за нарушения“, пише в мотивите към законопроекта. Не се променя и разпоредбата на чл. 25, ал. 1, т. 5, буква „а“ от ЗЗЛПСПОИН, съгласно която проверката по сигнала се прекратява, когато по отношение на нарушението са изтекли предвидените в съответния закон срокове за образуване на административнонаказателно или наказателно производство, съответно административнонаказателната или наказателната отговорност е погасена поради изтичане на предвидената в съответния закон давност.
Въвежда се и алтернатива на документирането на устните сигнали, като към съществуващата възможност те да се записват във формуляр се добавя и възможността да се архивират чрез запис на траен и позволяващ извличане носител.
Нарушенията на правилата, за които могат да се подават сигнали, са в областта на обществени поръчки, финансови услуги, продукти и пазари и предотвратяване на изпирането на пари и финансирането на тероризма, безопасност на продуктите и съответствие, транспортна безопасност, защита на околната среда, здраве на животните и хуманно отношение към тях, обществено здраве, включително правата на пациентите и контрол на тютюна, защита на потребителите, нарушения, които засягат финансовите интереси на ЕС.
Със заключителните разпоредби на закона се предлагат изменения и допълнения на Закона за местното самоуправление и местната администрация с цел повишаване на прозрачността и отчетността на органите на местна власт и местно самоуправление, се казва в прессъобщение от Министерския съвет.