Регионалната журналистика - пропаганда, захаросани и фалшиви новини

Представете си регионалната журналистика като Darknet (бел.ред – черна мрежа), т.е. няма как да знаете какво става там и няма как да надникнете в нея. И ако използвам едно популярно, макар и жаргонно определение за Darknet, че там е пълно с трафиканти и ченгета, в регионалната журналистика картинката е същата - там е пълно с трафиканти на какво ли не - и фалшиви новини, откровена пропаганда, в голяма част от случаите антиевропейска и антиатлантическа, с платени текстове, които не са обозначени като такива и със захаросани новини за селски кметове и техните приятели. Изобщо там е пълно с търговци на аудитории и то аудитории, които не са предупредени за това, че с тях се търгува. 

Спас Спасов, създател на платформата "За истината", снимка: "Севлиево онлайн"

Така представи състоянието на регионалните медии кореспондентът на „Капитал“ и „Дневник“ във Варна и основател на сайта „За истината“ Спас Спасов по време на провелата се в края на миналата седмица международна конференция „Новите хоризонти пред журналистиката“, организирана от World Press Institute и Асоциацията на европейските журналисти в партньорство с фондация „Америка за България“. 

Журналистика на командно дишане

Спасов подчерта, че регионалната журналистика няма как да бъде отделена от цялата картина на медийната среда в България, защото тя не е нещо различно и няма как да се развива по други правила и закони. "Журналистиката в България и специално регионалната журналистика е на командно дишане свръхестествено дълго време. Линията й на живот много отдавна е равна, но само защото се долавя един последен пулс, има смисъл да говорим за нея", каза още Спасов. 

Анонимни автори и собственици

Няколко неща бележат медиите по места, изтъкна Спас Спасов. Собствениците и техните екипи са в голямата си част неназовани, непознати, прикрити. Според него "те са скрити, защото вършат неща, които не би трябвало да вършат". И даде пример с Габрово, където в хода на разследване за финансиране на медиите гл. редактор на "Севлиево онлайн" Емилия Димитрова, автор и за платформата за регионална разследваща и критична журналистика "За истината", откри че през 2019 г. три служителки на Общината са били водещи на едночасово предаване за проблемите на Габрово в частна радиостанция. "Това са неща, които ние като хора, работещи в големи медии, трудно можем да си представим, че са възможни, но те са възможни в страната", изтъкна Спасов. 

снимка: отляво на дясно: Стояна Георгиева - гл. редактор на "Медиапул", Първан Симеонов - изпълнителен директор на Галъп, Венелин Петков - журналист, Спас Спасов - журналист, снимка: АЕЖ България 

Националните медии не могат да заместят местните

В регионалната журналистика има чудесни професионалисти, хора, които наистина работят със сърца и отстояват правото си да работят с цената на всичко. Те са подложени на натиск, който в големите градове е непознат, защото в малките градове всички дистанции са скъсени. И тук е въпроса възможно ли е медиите с национално разпространение да заместят регионалната жуналистика. Категорично казвам, че не може. Защото медиите с национална аудитория гледат на новините в по-широк план, трябва да ги поставят в по-широк контекст, за да ги направят интересни за по-голямата си аудитория. По този начин проблемите в малките населени места остават скрити.

В същото време за национало представените медии малките проблеми по места са прекалено дребни, за да бъдат част от тяхното съдържание. затова с години чувството за справедливост намалява, защото в градовете журналистите нямат нито силите, нито волята, за да продължат да се занимават с всичко, което трябва да свършат, за да подобрят живота на хората.

Национални или местни, проблемите са си проблеми

Ако стигнем до въпроса защо са важни регионалните медии, ще ви кажа следното, основано пак на моята работа с колеги от страната в рамките на проекта "За истината".Там скритите играчи не са по-различни от тези, които познаваме от националните медии. Те са същите хора, действат по един и същ начин и принципите на разпределение на ресурса са едни и същи. Проблемът е в това, че порциите, на които са разпределени парите, които изтичат от обществени ресурси, са прекалено малки, за да бъдат забелязани. Но ако се сумират,  те са абсолютно съотносими към милиардите, които са минали през "Автомагистрали".

Това от една страна прави невъзможна средата за развитие на бизнеса във вътрешността на страната и създава кръг от проблеми, връзки и зависимости, които съществуват само и единствено заради възможността да се получават обществени поръчки от местната администрация. Тези връзки убиват развитието на местния бизнес и осуетяват всеки опит за икономическа независимост в малките градове, а икономическата зависимост води след себе си политическа и оттам нататък цялата система се срива. 

Точно затова има смисъл да говорим за всяка медия, дори в най-малкото населено място, защото защитава свободата и независимостта на хората там, прави живота им по-добър, води към някаква промяна и затова не само разговорите и действията в тази посока имат много голямо значение.

"За истината" - общност от кураж

Спасов разказа за създаването на сайта за регионални новини, критична и разследваща журналистика "За истината", който събира на едно място текстове на осем журналисти от различни краища на страната.

Създаден през 2017 г., проектът "За истината" днес е "общност от журналисти, хора с изключителен кураж, които имат смелостта да подължават да правят това, което правят, въпреки всичко", каза създателят на проекта. "Тези осем души, с които работя, работят като виртуален екип, виртуална редакция. През проекта те получиха не само усещането на онази солидарност, от която всеки има нужда в трудните моменти от работата си. Колегите получиха и възможността да разчитат на юридическа помощ, която не всеки от нас може да си позволи, когато е подложен на съдебен натиск - един от начините за притискане на журналистите дори когато е ясно, че делото няма да бъде спечелено, но пък ще послужи за сплашване на пишещите. 

Конференцията "Нови хоризонти за журналистиката" събра водещи журналисти - Джон Харис, съосновател на онлайн портала Politico - един от най-посещаваните новинарски сайтове в Съединените щати, Майкъл Монтгомъри – продуцент на радио подкаст поредицата за разследваща журналистика Reveal на Центъра за разследваща журналистика в Калифорния, Пол Стайгър - главен редактор на Wall street Journal в период, в който изданието печели 16 награди Пулицър, Брита фон дер Хайде – ръководител на отдела по разследваща журналистика в NDR, най-големия германски обществен радио-телевизионен оператор в Хамбург, Павол Шалай – ръководител на бюрото за Европейския съюз/Балканите на международната организация „Репортери без граници“ (RSF).