Регионалният съвет на КНСБ представи становище по бюджетите на общините в област Габрово за 2022 година след приемането на Закона за държавния бюджет на Република България за 2022 г. и в дните, когато след обществени обсъждания местните парламенти приемат своите финансови рамки. Документът анализира промяната на средствата за делегираните от държавата дейности в процентно изражение и като абсолютна стойност, в контекста на повишаването на възнагражденията на работещите, което е основен приоритет на синдиката.
В процентно изражение най-голямо увеличение на средствата за държавно делегираните дейности за 2022 г. спрямо миналата година има община Дряново – 18 %, а най-малко община Трявна, където и сумата е най-ниска.
Най-значително повишение има на средствата по единните разходни стандарти за социалните дейности, финансирани от държавния бюджет, като то е средно с 25 на сто за региона. Считано от 1 април 2022 г. стойностните показатели за социалните услуги са завишени средно с 31 % спрямо действащите през първото тримесечие на 2022 г., като за домовете за пълнолетни лица с увреждания те са завишени с 38 %, а за социалните услуги предоставяни в общността стандартите са увеличени средно с 31 %. Това дава възможност за добро повишение и на трудовите възнаграждения на персонала в институциите от началото на година.
Увеличението на основните работни заплати от 1 април 2022 г. на педагогическите специалисти в училищата и детските градини в четирите общини на област Габрово ще бъде в размер на 12 %, а за непедагогическия персонал с 10 %, което е добра тенденция с която може да се постигне повишаване на качеството на образователната система.
Що се отнася до детското и училищно здравеопазване, медицинските сестри в Севлиево вече ще получават 1200 лв. основна заплата с новото увеличение на средствата и отново ще имат най-високите възнаграждения в областта, договорени от КНСБ. Исканията на синдиката за работещите в тази сфера в Габрово са за 14 % увеличение на заплатите на персонала от 01.04.2022 г. Според синдикалистите такъв ръст може да се постигне и в Дряново.
Медицинските специалисти в училищата и детските градини в Трявна ще продължат да получават най-ниски заплати, дори при увеличение с 12 на сто или 900 лв., въпреки усилието на общината да дофинансира дейността през годините и да се справи с липсата на кадри. За да се реши проблемът, КНСБ продължава да настоява за въвеждането на допълващ стандарт за здравен кабинет в учебно заведение.
В общинските администрации служителите няма да могат да получат адекватно на квалификацията и отговорностите си увеличение на заплатите, т. к. средствата от държавния бюджет са с незначително повишение с по-малко от 4 на сто. На този фон Община Габрово увеличава възнагражденията почти двойно спрямо ръста на средствата, което според синдиката е добро постижение.
Тревожно остава положението на възнагражденията на работещите в местните дейности, където недостигът на средства не може да се преодолее и през тази година и част от служителите остават на минимална работна заплата, без възможност за надхвърляне на този размер.
За КНСБ продължава да е тревожно недостатъчното финансиране на културните институции. В област Габрово средствата за тази функция на бюджетите се увеличават едва с 6 на сто, което означава, че работещите няма да получат повишение на заплатите ако не се разпределят предвидените 12 млн.лв. за музеи и художествени галерии, гласувани от Народното събрание с бюджета за 2022 г. В тази посока ресорната федерация на КНСБ води интензивни разговори с управляващите.
Областната структура на синдиката ще извършва анализи на общинските бюджети на всеки три месеца, за да се преценяват възможностите за увеличение на заплатите на заетите в държавно делегираните и местните дейности чрез механизмите на колективното трудово договаряне.
От Регионалния съвет на КНСБ напомнят, че увеличението на възнагражденията се постига чрез колективни преговори между синдикатите и работодателите и е плод на добър социален диалог с местната власт, която обаче е ограничена в определена бюджетна рамка.
Синдикатът продължава да настоява за увеличение на минималната работна заплата на 760 лв. с актуализация на държавния бюджет в средата на годината и ръст на бюджетните заплати с поне 10 на сто. Единствено чрез повишаване доходността и покупателната способност на населението може да се компенсира ръста на цените на стоките, особено от първа необходимост, енергоизточниците и горивата, който става все по-осезаем в последните месеци.
С пълния текст на становището може да се запознаете оттук.