Регулираният пазар на тока за битовите потребители се запазва до юли 2023 г.

Служебното правитество предлага механизъм за енергийни компенсации и за тяхното финансиране в проект на закон за прилагане на европейския регламент за справяне с високите цени на енергията

Kа заседание на Кризисния щаб по енергетика lицепремиерът по икономическите въпроси и министър на транспорта и съобщенията Христо Алексиев представи механизъм за справяне с високите цени на електроенергията от битовите потребители. Стартира и процесът на обществено обсъждане за механизма по прилагане на Регламент (ЕС) 2022/1854 на Съвета от 6 октомври 2022 г.

Проектът е съобразен с нашата национална енергийна система и спецификите на българския пазар. С това продължаваме доброто и близко сътрудничество между държава, синдикати и бизнес, в резултат на което постигнахме значително намаление на цената на природния газ, добави вицепремиерът Алексиев.

Предложеният механизъм е временен, както и европейският регламент.

Предвижда се действието му да продължи до юли 2023 г. Два са акцентите в предлаганите промени. Първият е предвидимост на цената на тока, газа и електроенергията за битовите потребители. Така домакинствата ще имат спокойствието, че ще могат да си позволят осветление и отопление и няма да им се налага да сменят вида отопление в средата на отоплителния сезон, т.е. запазва се действието на регулирания пазар на електроенергия за битовите потребители.

Механизмът ще се финансира чрез солидарни вноски от всички производители на електроенергия.

Ще бъдат облагани свръх печалбите на производителите и със средствата, които постъпват, ще се изплащат компенсации на тези, които се нуждаят от тях. Потребителите на ток, газ и парно, които имат обществени функции – училища, детски градини и ясли, социални домове и др., ще намерят подкрепа, за да продължа спокойно да изпълняват функциите си, увери Христо Алексиев.