Рекордно малко първолаци се очакват през септември

Рекордно малък е броят на децата, които на 15 септември 2016 година ще влязат за първи път в клас. По предварителна информация те ще бъдат около 252, което е с 30 деца по-малко спрямо миналата учебна година. 190 от бъдещите първокласници ще учат в училищата в града, 62 - в селата. Цифрите изнесе заместник кметът инж. Красимира Йорданова вчера, по време на среща между всички страни, имащи отношение към образованието, домакин на която бе Община Севлиево. 

Пред общински съветници, директори на училища и детски градини на територията на общината, представители на РИО-Габрово и общинските синдикални организации в образованието инж. Йорданова направи задълбочен анализ на ситуацията в общинското образование. А констатациите определено будят тревожност. Учениците намаляват вече и в градските училища, но процесът е особено отчетлив в Началното училище „Св.св.Кирил и Методий“ и I ОУ „Христо Ботев“. Заплашително малко са децата и в училищата в Ряховците, Добромирка и Крамолин. Проблем се явява още това, че вече и в  общински училища от града  е допуснато сформиране и функциониране на маломерни паралелки - нещо, което досега се допускаше компромисно само за училищата в селата. 

Тежка е демографската картина за община Севлиево. По данни от последното преброяване на населението през 2011 година общината е имала 35 995 жители. Десет години по-рано населението е било 43 105 жители, което означава, че за 10 години жителите на общината са намалели с 7110 или с 16%. През 2011 година лицата в младежка възраст /0-29 години/ в общината са 9747, или 27% от населението. 80% от тях са се самоопределили като българи, 16,1% - като турци и едва 1,9% като роми.

По повод изнесените цифри, кметът д-р Иван Иванов коментира:  „Демографската характеристика на общината никак не е положителна, поради което ще се наложи през следващите години да се направят сериозни промени в образователната система“. В същата посока бе и апелът на инж. Йорданова към директорите на училища, които заедно с педагогическите съвети трябва да обсъдят ситуацията и набележат вижданията си за развитие на образованието до 2020 година, отчитайки реалните тенденции, посочени в анализа.