Родители поискаха законови правила за охраната в училище

За спешна законодателна инициатива относно охраната на училищата настояха участниците в среща-дискусия, която се проведе днес по обед в СОУ „Васил Левски“. Срещата бе провокирана от побоя над учител от същото училище точно преди една седмица и се свика по инициатива на Училищното настоятелство. 

Участниците в дискусията – училищното ръководство, началникът на Инспектората по образование в Габрово Георги Маринов, зам.-кметът на Севлиево инж. Красимира Йорданова и Съвета на настоятелите в СОУ „Васил Левски“ изразиха общото си становище, че посегателствата над учители са недопустими, а сигурността на всички в училище, без значение дали са деца, преподаватели или административен персонал, трябва да бъде законово гарантирана. Как обаче би могло да стане това, след като парите, които се разписват на училищата в делегираните им бюджети, не могат да покрият разхода за охрана. Последното стана ясно от обяснение на директора Тома Томев, който бе категоричен, че ако разпише 15 000 лева за охранителна дейност за една учебна година, то ще е за сметка на текущи ремонти или други дейности. Което е своеобразен парадокс, като се наложи върху изискването всяка производствена фирма да има договор с лицензиран охранител. „Аз ръководя фирма. И не мога да избирам дали да имам договор с охранителна фирма. Длъжен съм да го сключа. А за училищата подобно задължение не съществува“, не скри недоумението си управителят на „Хамбергер България“ ЕООД и председател на Училищното настоятелство в СОУ „Васил Левски“ Николай Петров. Господин Петров изрази и съжалението си от това, че допреди година системата за охрана в севлиевското СОУ е била перфектна – настоятелството сключвало договор преди 15 септември с охранителна фирма, а родителите събирали пари, за да се плати охраната.

Става дума за 7 лева на учебен срок за едно дете и по 5 лв. за дете, ако в училището учат две деца от семейство. В началото на тази учебна година обаче се оказало, че не е твърде законово да се събират по тази начин пари, а някои родители възроптали срещу сумата. И средствата за охрана през 2015-та излезли от училищния бюджет. А за да не се товари той, охраната била отрязана наполовина. И охранител в севлиевското СОУ има само пред централния вход. На входа за началната степен ролята на охранител играели на смени параджията, чистачката и шофьора.  В деня на побоя над Емилия Калоянова обаче на вратата нямало никой.     

„Всяка институция сама създава ред, условия и правила“, заяви началникът на РИО Габрово Георги Маринов. И напомни, че охранителната дейност е функция на делегирания бюджет. В тази посока бе и мнението на инж. Йорданова, която напомни, че средства за охрана всяка година се залагат с разпределението на бюджетите на училищата. И всичко това срещу Тома Томев, който е категоричен, че СОУ „Васил Левски“ не може да харчи 15 000 лв. годишно за лицензирана охрана. Заради това присъстващите постигнаха договореност да пристъпят към връщането на досегашния начин – парите за охранителна фирма се събират между родителите по инициатива на настоятелите, а Училищното настоятелство сключва договор с лицензирана охранителна фирма. Сумата ще се допълва и от бюджета на училището.