Малко над 32 хил. лв. събраха ротарианци и приятели снощи на традиционния Великденски бал на Ротари и Интеракт клуб Севлиево. Повече от 180 членове на организацията от Севлиево, Габрово, Троян, Ловеч, Плевен и Велико Търново станаха дарители за тазгодишната кауза - реставриране на Часовниковата кула в Севлиево, която става на 240 години и е най-старата обществена сграда в общината. Тази сума не е окончателна, тъй като има дарители, които са обявили, че ще направят дарение с банков превод, уточни президентът на клуба Цветомир Цанков.
Вече 16 години безкористно реализираме проекти и подпомагаме инициативи за нашия град и нашите съграждани, каза Цветомир Цанков в своето приветствие
В началото на вечерта Цветомир Цанков благодари на Община Севлиево за ангажимента да извърши пред съответните институции всички дейности по проектирането на ремонта и неговото узаконяване. Той благодари специално и на Мариян Хаджийски, основател на ротарианството в Севлиево, на младите от Интеракт клуб, които "са най-хубавото нещо в нашата организация" и на приятелите ротарианци от други градове, които с подкрепата си "показват, че идеята на Ротари да обединява и сплотява е в действие".
Богомил Петков откупи картина на Илия Пейков, след което я дари на ХГ "Асен и Илия Пейкови", чийто директор Васко Василев прие дарението с благодарност
Изключителен жест направиха снощи семейството на сегашния президент на Ротари в Севлиево Цветомир Цанков и Богомил Петков. Майката на Цанков е роднина на Асен и Илия Пейкови, а в дома на семейството до вчера се пазеше една от най-старите творби на Илия Пейков, която вчера Цанкови предложиха на благотворителна разпродажба. Картината нямаше обявена първоначална цена, на желаещите да я притежават бе дадена възможност сами да определят цената. Наддаването приключи на 16 хил. лв. и картината стана притежание на Богомил Петков. Той обаче отказа да я вземе и я дари за фонда на градската художествена галерия, която носи името на братята Асен и Илия Пейкови.
Както "Севлиево онлайн" вече писа реставрацията на Часовниковата кула включва цялостни възстановителни дейности по каменната част на кулата, ремонт и импрегниране на дървената част и на часовниковият механизъм, за да може камбаната да бие два пъти дневно - в 12.00 ч. и в пет часа следобед. По предварителни изчисления ремонтът ще струва около 20 хил. лв. Със събраната по-голяма от очакваното сума, ротарианци планират да бъде закупен нов часовников механизъм за кулата, а сегашният да бъде предаден на Историческия музей.
автор: Емилия Димитрова