С 8 пункта се е увеличил делът на хората, ползващи услугата “бърз кредит” - от 15% през 2022 г. до 23% през 2023 г., сочи национално представително проучване на агенция “Кантар”, проведено през август 2023 г. сред 807 души над 18 години.
Анализът на “Кантар” сочи също, че „бързите кредити“ се асоциират спонтанно най-вече с възможността да се вземат средства при нужда, което става лесно и без усложнения. Проучването показва също, че очакванията на потребителите са небанковите финансови институции да са коректни с клиентите си, да предлагат прозрачни условия и да предоставят конкурентни финансови продукти.
Паралелно проучване на агенция “Тренд” сочи, че 82% от потребителите на бързи кредити са използвали до 3 кредита, като ⅓ са се ограничили само до един. Допитването е по поръчка на Асоциацията за отговорно небанково кредитиране (АОНК) и показва също, че 25% от българите са ползвали бърз кредит основно за техника, ремонт и почивка. Бързината е най-значимото предимство на бързите кредити според 83% от използвалите услугата, а на второ място се посочва удобството (49%).
Според анализ на “Изи Кредит” средната продължителност на кредита в компанията е шест месеца, което е златният стандарт в сектора. Специфичният бизнес модел на небанковата институция прави кредитите бързи не само защото потребителите получават необходимите средства за минути, но и защото сроковете за връщане на сумите са кратки. По-кратките погасителни планове правят заема максимално изгоден за клиентите.