На 6 април 1936 г. в Париж Дан Колов печели европейската титла в борбата срещу известния като човека с хилядата хватки Анри Деглан. На ринга двамата са като освирепели лъвове, въпреки че в живота ги свързва уважение и приятелство.
На същата дата 86 години по-късно един млад българин – Тихомир Благовестов, предложи на търг в социална мрежа първия си европейски медал по самбо, спечелен в Сомбор, Сърбия през 2005 г. Средствата ще бъдат преведени по сметката, в която се събират пари за изработката на восъчни фигури в цял ръст на Дан Колов и неговата майка.
Тихомир Благовестов е на 34 г. Бивш командос от специализирания отряд за борба с тероризма (СОБТ), носител на балканската титла по джудо, два пъти европейски вицешампион по самбо и европейски шампион по бойно самбо, световен шампион по самбо. През 2014 г. прави дебют в ММА и побеждава в първия рунд само за 38 секунди, а на следващата година е сребърен медалист от световна купа в Казахстан и европейски шампион. Спортната му биография е доста богата допреди година, когато слага край на професионалния спорт.
Това обаче е само видимата част от раздялата със спорта. Тези, които познават Тихомир Благовестов, но и онези, които не го познават лично, знаят за неговата страст по личността на Дан Колов – най-големият спортист на България за всички времена.
Когато бях малък се възхищавах повече на спортните му постижения. Слушах и четях много за него, воден от някакво вътрешно любопитство. Изграждах личността му като добавях и доза въображение. С времето сякаш започнах да го опознавам и преклонението и възхищението от бореца се прехвърлиха върху човека. Започнах да виждам личността Дан Колов и ставах все по-привлечен от него.
Не е ясно кога точно е започнала осъзнатата необходимост да прави нещо, за да съживи паметта за Дан Колов. Казва, че вероятно се е случило постепенно, защото с опознаването на бореца Дан Колов и човека Дончо Колев Тихомир започнал да изпитва нужда да предаде на другите това, което сам изпитва към него.
Това че е от Севлиево, град на десетина километра от родното село на легендарния борец, донякъде обяснява близостта, която младият мъж чувства към своя кумир. Тази близост му помага да посещава често селото и родния дом на Дан Колов, а с това да попива от автентичната атмосфера в него. Така се родила първата му по-мащабна инициатива – съживяване на родния дом на бореца, превърнат в къща-музей, плачеща за ремонт и поддръжка.
Исках хората да идват в къщата, да гледат снимките, вещите, да поемат от праха на този дом, в който е израснал. Исках семейства да водят децата си и да им разказват за силата на волята и духа, за нуждата от постоянство, за добротата, която трябва да раздаваме.
Като начало Тихомир си обещал да купи косачка и прахосмукачка за къщата-музей. През 2015 г. те са доставени. На следващата година, когато е в САЩ като един от бойците на ММА, организира продажба на тениски, за които сам плаща, а средствата от продажбата им отиват за реставрация на къщата-музей и паметника на Дан Колов в центъра на с. Сенник. Тениските не са просто тениски – на едната им страна пише „We are power“, а на другата – една мисъл на Иван Абаджиев – бащата на българските щанги, както го наричат в спортните среди: „На успелите завиждат, на талантливите вредят, на гениалните отмъщават”. Тениските са решени цветово в багрите на българския трибагреник.
Цялата публикация може да прочетете оттук.