С гласовете на 17 общински съветници бе приета новата Наредба за местните данъци и такси на територията на Община Севлиево. Близо час продължи дискусията по предложения от Администрацията текст, който коригира нагоре всички налози, събирани от Общината. А основният мотив да бъдат увеличени данъците е финансово стабилизиране на Общината и бъдещи инвестиции в инфраструктура. „За какво ни е инфраструктура, като сме свидетели на постоянно обезлюдяване. И как ще стимулираме бизнеса, като имаме ставка близка до максималната за имотите на юридически лица?“, попита Николина Николова, която заяви, че няма да подкрепи промените в наредбата. Госпожа Николова си бе направила труда да извади тавана в местните данъци според Закона за местни данъци и такси, от което стана ясно, че в някои случаи предложеното от екипа на д-р Иванов е близо до максималните стойности. Като с данъка върху покупка на имот, който се предлага да стане 2,7 на хиляда, сега е 2,5 на хиляда, а максималната му стойност е 3 промила. Или данъка при дарения между братя и сестри, чиято максимална стойност е 0,8 на хиляда, а се предлага в Севлиево да стане 0,7 на хиляда. В момента е 0,5 на хиляда. Дебатът за имотите се завъртя и около това, че налогът не е толкова висок, а увеличението е около десетина лева на година в града и под пет лева в селата. Един единствен съветник – Кенан Ашиков, си позволи да повдигне темата за новите патенти, които неминуемо удрят дребния и среден бизнес, по-скоро хората, които си вадят хляба с предоставянето на услуги. И само Петко Тотев коментира налога върху автомобили, като предложи намалението му в един от класовете. Обичайната неподготвеност на Димитър Димитров – председател на бюджетната комисия, отново лъсна. С пълна убеност той заяви, че предлаганите данъци в Севлиево са едни от най-ниските в страна. Репликира го Йордан Стойков, който каза, че на утрешното заседание на ОбС в Габрово ще бъде обсъдено увеличение на промила от 1 на 1,5, при това единна ставка за граждани и фирми, срещу 1,7 на хиляда в Севлиево. „Да, един от мотивите на кмета за новите размери на данъците е увеличението на минималната заплата за страната от 2008 година досега. Но нека сметнем с колко реално е нарастнала разполагаемата сума в едно домакинство за това време?“, попита Йордан Стойков, който също декларира, че няма да подкрепи предложените увеличения. Против се изказа и Ердоан Узунов, който заяви, че от ДПС няма да подкрепят промените в наредбата, защото става дума за увеличение между 30 и 50 процента, което е шоково за хората. Не бе прието и предложеното от Христо Христов да има единна ставка за имотите на граждани и фирми от 1,5 на хиляда, както предлагат в Габрово.
Данъците не са високи, много години са били ниски, каза кметът д-р Иван Иванов. Според него очакваните приходи от увеличението са около 350 000 лв. на година, ако се запази събираемостта от около 80%. Допълните пари няма да стигнат за добър ремонт на една улица, обясни още д-р Иванов. И каза, че само исканията на селските кметове за ремонти през следващата година възлизат на над 3 млн.лв. Тези пари отнякъде трябва да дойдат, каза кметът.
Против увеличението на данъците в Севлиево гласуваха Йордан Стойков, Николина Николова, Ценка Йонкова, Петинка Михайлова, Силвия Стойнова, Ердоан Узунов, Кенан Ашиков, Керим Ибрям и Мюмюн Мутишев. Д-р Огнян Пешков гласува „въздържал се“. „За“ по-високи данъци бяха всички от групите на ГЕРБ, Народен Съюз, Реформаторския блок и Патриотичния фронт.