С 85 деца по-малко са родени в Севлиевско през 2015 година спрямо 2010-та. Това е необходимият брой деца, за да се напълнят пет паралелки, ако се спазят нормативните изисквания за пълняемостта на паралелките. Ситуацията е изключително тревожна, тъй като точно след 2010-та броят на родените в общината рязко и трайно намалява. А още по-тревожен е фактът, че 206 деца, регистрирани по настоящ адрес в Севлиево и селата, реално не живея тук.
Тези цифри бяха представени преди дни на нарочна среща по въпросите за образованието, свикана в Общината, на която присъстваха директори на всички училища и детски градини и представители на Регионалния инспекторат по образованието. А няколко дни по-късно информацията бе сведена и до общинските съветници, на които бе предложено да приемат анализ за образователната система в Севлиевско и визия за развитието й до 2020 година.
От демографският анализ на община Севлиево ясно се вижда, че немалък брой деца, които се водят по настоящ адрес в общината, на практика не се записват за 1 клас тук. Което означава, че те не живеят в общината. За новата учебна година се очертава разликата да е между 70 и 80 деца. Което неминуемо рефлектира върху цялостния брой на децата в общинските училища, като някъде цифрата е наполовина по-малка за пет години назад. При това потърпевши са не само училищата в селата, но и градските. В Началното училище през 2006-та е имало 214 ученици, тази есен се очертава да са 136. В Първо основно преди пет години са имали 446 ученици, този септември се очаква броят им да не надхвърли 275. Демографските процеси не подминават и училища, където нямат проблеми с пълняемостта на класовете - в СОУ "Васил Левски" децата преди пет години са били 1090, този септември се очакват 1025, а във Второ основно броят им намалява от 617 на 530.
Само в две училища броят на децата расте - в Душево и Шумата. Във всички останали села тенденцията към намаляване на учениците е трайна.
Какво означава това на практика. Че за училищата, където децата са малко, отиват повече пари за издръжка. От друга страна, страда качеството на преподаване, тъй като се налага образуването на маломерни или слети паралелки, където децата от 1 клас учат едновременно с третокласници, например. За да се избегнат негативите на демографския срив в Севлиевско, от Общината предлагат да се върви плавно към преструктуриране на училищата, за да се използва ефективно материалната база и се елиминират слетите паралелки. Подобно предложение бе залегнало в намеренията на управляващите предишния мандат, когато се тръгна към сливане на Начално училище "Св.Св. Кирил и Методий" с Второ основно "Стефан Пешев". Нечии лични интереси обаче надделяха и до сливане не се стигна. Което само отложи във времето нещата за Началното училище, тъй като значителното намаляване на децата, които се записват в него, неминуемо ще доведе до неговото самозакриване във времето. Същото предстои и за онези училища в селата, където броят на децата от 1 до 8 клас не надхвърля 70.
Икономистите най-добре ще кажат дали е по-изгодно децата да се возят до града, където да учат в модерни училища и нормални паралелки или да останат на село, а училищните сгради да се поддържат. Очакваме, че онези, от които зависят нещата, няма да гледат само колонките с цифри, а какво трябва за едно дете, за да стане образована личност. Защото децата няма как да станат повече. Обратното е просто желание, което не кореспондира с реалностите.