Съдът възстанови на работа музиканти, свирили на предизборна вечер

илюстрация: pixabay

от Емилия Димитрова

В началото на 2020 г. Севлиевската духова музика остава без изпълнители на флейта и туба. Комисия от счетоводител, озвучител и организатор решава, че без двата инструмента оркестърът ще може да продължи да изпълнява репертоара си и дори да го обогатява.

Причина за решението е съкращаване на щата и последвалият подбор на музиканти. Това, че уволнените единствени от осемнайсетчленния оркестър са свирили на закриването на предизборната кампания на Богомил Петков - опонент на избрания през есента на 2019 г. за трети мандат кмет на Севлиево Иван Иванов (ГЕРБ), вероятно е съвпадение на обстоятелства.  

Дотук съкращенията в Севлиевската духова музика струват на данъкоплатците над 3 хил. лв., без да се брои хонорара на адвокатите от софийско дружество, наети да защитават уволненията в съда, където съкратените ги оспориха. На първа инстанция делата, в които разликата е основно в името на музиканта и инструмента, на който свири, бяха решени различно. Районният съд в Севлиево възстанови на работа музикантът, който свири на туба, Общината обжалва решението, но Окръжният съд в Габрово го потвърди.  

Флейтистката загуби на първа инстанция, но Окръжният съд в Габрово отмени това решение и постанови и тя да бъде възстановена на работа.

С това разходите по делата ще продължат да растат, защото се очаква казусът да се пренесе във Върховния касационен съд, където Общината има едномесечен срок за обжалване. 

В кабинетите на Общината

Решението оркестърът на Севлиево да остане без туба и флейта е взето в сградата на Община Севлиево в първите дни на 2020 г. Това става ясно от показанията пред съда на Пламен Драшков, ръководител на състава. След като разбрал за предстоящите съкращения, ръководителят отсякъл, че това не е възможно. На последвалата среща в Общината му било казано, че друг вариант няма, а той трябвало да даде препоръки без кого оркестърът може.

От Общината поставили условие – да останат тези инструменти, с които ще се поддържа репертоар от всякакъв жанр музика, подходящ за различни мероприятия. С това условие ръководителят решил, че може да се лиши от туба и флейта, защото „липсата им няма да се отрази на автентичното звучене на оркестъра, тъй като тяхното звучене се припокрива от други инструменти с по-голям спектър от звуци“.

Оценка и подбор

На 10 януари комисия, назначена от директора на Дом на културата „Мара Белчева“ извършва оценка и подбор на музикантите. В комисията влизат счетоводител, организатор и озвучител.

От съдебните книжа не става ясно дали към датата на оценката комисията е знаела за решението на Драшков, т.е. че липсата на туба и флейта няма да се отрази на звученето на оркестъра. Ако се съди по историята на двата казуса, описана в съдебните решения, изборът да отпаднат двата инструмента е станал в първите дни на януари, т.е. предполага се, че комисията е знаела без кои инструменти вече е решено оркестърът да продължи да функционира.

Затова не е изненада, че точно свирещите на флейта и туба получават най-ниска обща оценка спрямо останалите си колеги – максимален брой точки за образователна степен, изпълнение на служебните задължения и професионални умения и минимален брой точки по критерия „необходимост на музикалния инструмент в оркестъра“.

Допълнителна подробност е, че ръководителят на оркестъра е един от музикантите, оценявани от комисията, между които е извършен подбор. По-късно съдът намира в това конфликт на интереси.

Всички са добри, но без някои може

На 13 януари на музикантите е представено допълнително споразумение към трудовите договори, с което работното им време се намалява от 8 на 6 часа. Тубистът и флейтистката подписват, а на 15 януари т.г. трудовите им договори са прекратени. Основанието е съкращаване на щата, в резултат на съкратен бюджет за издръжка на оркестъра.

Важно е да се отбележи, че към датата на съкращенията бюджетът за текущата година не е приет. Това става на 28 януари 2020 г., т.е. към момента на съкращенията заради орязан бюджет, орязаният бюджет не е бил факт. Факт е било ново длъжностно разписание. Според съдебните книжа то е с дата 2 януари т.г. и в него вместо 18 има 14 музиканти. На две от местата не е имало назначени, така че съкращенията реално касаят само двама музиканти. Численото длъжностно разписание е одобрено от кмета на Севлиево, поименното от директора на Дома на културата.

Недопустимо е арбитър да се оценява сам

И още една един факт, на който съдът отделя внимание – ръководителят Драшков не отрича, че преценката кои инструменти да отпаднат е негова. Той обаче е част от оркестъра и един от музикантите, които са оценявани от комисията. За това съдът е категоричен: „участието на единия от претендентите за запазване на трудовия му договор от оценъчната дейност по извършване на подбора, го поставя в явен конфликт на интереси и опорочава взетите решения. Недопустимо е арбитър да оценява сам своите качества и квалификация“. Съдът счита още, че участието на Драшков в подбора „деформира преценката на останалите членове на комисията“, а липсата на мотиви за оценка приема като липса на доказателства, които да установят дали оценките в протокола са обективни, т.е. оценката е неправилна, а оттам и уволнението.

Това решение е постановено на първа инстанция за музиканта, който свири на туба. За флейтата решението е различно. Районен съд Севлиево, с председател на съдебния състав съдия от Габрово смята, че изобщо не е следвало да има подбор на персонала, тъй като съкращавено на флейтата е било с оглед изпълнението на задачите, поставени пред оркестъра, т.е. поддържане на богат репертоар, който е можел да стане и без въпросния инструмент.

Както стана ясно на втора инстанция съдът потвърди, че и двамата са освободени неправомерно и ги възстанови на работа. Текат срокове за внасяне на жалба във Върховния касационен съд. След изтичане на този срок ще стане ясно дали Община Севлиево ще обжалва въззивните решения.