Съфинансиране от собствениците по програмите за саниране?

"Редно е от следващите години да започнем да въвеждаме определен процент съфинансиране от страна на собствениците. Трябва да бъде търсен моделът, в който направената инвестиция се отплаща според икономиите", е заявил заместник министър-председателят по европейските фондове и икономическата политика Томислав Дончев в изказването си пред 18-тата годишна конференция на Общинска мрежа за енергийна ефективност „ЕкоЕнергия“, която се проведе в София на 5 и 6  април. "В края на 2015 г. отчитаме изключително сериозен интерес и напредък в изпълнението на Националната програма за енергийна ефективност на многофамилните жилищни сгради. Към момента са сключени 1 731 договора за финансиране между общините, Българска банка за развитие и областните управители. Важно е да мислим за устойчивостта на мерките – добре е да се отделя публично финансиране като начален стимул, но това няма как да продължи дълго. Ресурсно е невъзможно, а и несправедливо", е казал още министър Дончев. 

В подкрепа на думите на Томислав Дончев е и изказването на зам.-министърът на регионалното развитие и благоустройството Николай Нанков. "Тенденцията е плавно да преминем от 100% финансиране към частично самоучастие на собствениците", е заявил той. И е обявил, че сключените през 2016 г. договори ще започнат през 2017 г., след като бъдат изпълнени сградите с договори от 2015 г. После с предимство ще се финансират големи и енергонеефективни сгради, строени по индустриален способ. "Повечето панелни сгради имат „срок на годност“, затова въвеждането на мерки за енергийна ефективност и конструктивно укрепване при тях ще бъде приоритетно", са думи на зам.-министър Нанков, който не скри, че е напълно възможно късно осъзналите се собственици да изпуснат стопроцентовото безвъзмездно финансиране на санирането, тъй като ресурсът от 1 млрд. лв. е почти на изчерпване и ще е достатъчен за около 2 000 сгради.

"Обезпокоителен е преходът от безплатно към платено. Националното сдружение на общините в Република България бе една от малкото организации, която възрази срещу стопроцентовия грант", напомни изпълнителният директор на организацията Гинка Чавдарова. 

"Енергийната ефективност е благодатна, защото тя засяга много други политики. Но общините отдавна настояват тази политика да се случва чрез тях, защото са най-близо до хората. Успешното развитие на програмата оттук насетне зависи от това всички страни да работят заедно и в партньорство – МРРБ, НСОРБ, „ЕкоЕнергия“, областните и общинските администрации. Не на последно място е устойчивата комуникационна кампания. Да осигурим достатъчно информираност, гласност и достъпност от информация за хората, които имат потенциала да бъдат убедени, да използват всички възможности.", е заявила Таня Христова - кмет на Габрово и председател на Управителния съвет на „ЕкоЕнергия“.