С решение от 18 октомври 2017 г. Районният съд в Севлиево потвърди на първа инстанция наказателното постановление на „Еко Традекс Груп“ гр. Хасково, издадено от „Инспекция по труда“ гр. Габрово за употреба на необезопасено скеле на строителна площадка, в резултат на което тежко пострада работещият на обекта Васил Заръбов от Севлиево. Актът е за 1500 лв., от строителната фирма обжалваха наказанието.
Инцидентът, при който пострада 66-годишният строител, стана на 22 юни тази година, малко преди 9.00 часа, в началото на работния ден. Заръбов и колегата му са наети по трудов договор да работят в сградата на Районната противопожарна служба в Севлиево, на която по това време се изпълняват мерки по програмата за енергийна ефективност. Договорът на Заръбов е за 4-часов работен ден, работи много повече.
В злополучния ден двамата строители са стъпили на скелето и залепват топлоизолационно платно върху тавана на таванското помещение. Скелето поддава и двамата падат. Васил Заръбов пада по гръб върху вдълбана в пода греда и тежко удря не само тялото, но и главата си. В резултат получава тежка черепно-мозъчна травма, увреждания на шест прешлена, единият от които в последствие е сменен с изкуствен, и днес се придвижва с инвалидна количка. Лекарите са оптимисти и дават надежди строителят да проходи. Това обаче ще стане след дълга рехабилитация и възстановителни процедури. Колегата му има повече късмет и се отървава с наранявания по тялото.
Веднага след инцидента тежко пострадалият работник е откаран във Военномедицинска академия в София, другият е настанен за лечение в МБАЛ „Д-р Стойчо Христов“ в Севлиево.
След трудовата злополука инспектори от дирекция „Инспекция по труда“ в Габрово проверяват обекта и излизат с констатации, описани в протокол, съгласно който „подвижното скеле не е съоръжено със застопоряващи устройства срещу внезапни премествания, а е подпряно с дървени трупчета, което е довело до преместването му и е причина за възникналата трудова злополука“. Посочено е също, че въпросното подвижно скеле е без заводски и инвентарен номер и „се експлоатира в нарушение на Наредба № 2 за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд при извършване на строителни и монтажни работи“. В деня на проверката е издаден акт за спиране на скелето от експлоатация. Актът е връчен на представител на строителната фирма и срещу него към момента на връчването му не е имало възражения, пише в съдебното решение.
По-късно от строителната фирма правят възражения на протоколираните от инспекторите констатации, с което заявяват, че установените факти при проверката не кореспондират с обективната истина, тъй като работната площадка била обезопасена и към момента на проверката посоченото в акта скеле било снабдено с необходимите застопоряващи съоръжения, които да осигурят безопасността на служителите, намиращи се в обекта.
Независимо от възражението от фирмата-строител, директорът на „Инспекция по труда“ в Габрово препотвърждава написаното в наказателно постановление, с което налага на „Еко Традекс Груп“ имуществена санкция в размер на 1500 лв. Тази санкция от фирмата обжалваха пред съда в Севлиево, но изгубиха делото на първа инстанция.
В жалбата от „Еко Традекс Груп“ се твърди, че от наказателното постановление не става ясно какво точно нарушение е извършила фирмата и се излагат твърдения, според които предоставеното на работещите на обекта скеле е било застопорено по надлежния начин, но „причината, поради която то е разместено, е единствено в поведението на работниците, които са работили върху него“. С жалбата си от фирмата искат съдът да отмени изцяло наказателното постановление, поради липса на нарушение. Прави се и алтернативно предложение - да се измени наложената санкция като се наложи глоба в размер на 100 лв.
Междувременно семейството на пострадалия Васил Заръбов трябва да плати 8000 лв. за операция и консумативи. Още след инцидента от строителната фирма им обещали да поемат всички разходи по лечението и казали, че ще преведат парите по сметката на болницата, сподели съпругата на пострадалия строител. Но когато дошло време да се плаща, станало ясно, че в болницата не е постъпила и стотинка за лечението на строителния работник. Семейството покрило медицинските сметки, но възнамерява да заведе съдебен иск срещу строителната фирма.
Сградата на Районната противопожарна служба в Севлиево беше открита на 20 септември, а за церемонията в Севлиево дойдоха министърът на вътрешните работи Валентин Радев, директорът на ГД „Пожарна безопасност и защита на населението“ главен комисар Николай Николов и главният секретар на МВР Младен Маринов. При откриването комисар Николов каза, че се радва, когато открива такива сгради, защото „основното е да се осигурят по-добри условия за работа на нашите колеги, за да се възстановяват след тежки произшествия".
Решението на Районен съд Севлиево подлежи на обжалване пред Административен съд Габрово.