„Да съхраним земята, семената и децата си“ е тазгодишното мото на станалия вече традиционен фестивал „Семе българско“, чийто домакин е Севлиево. Тази година той ще се проведе на 23 и 24 април, в седмицата преди Великден, и ще съвпадне с Лазаровден и Цветница.
Фестивалът ще бъде в два последователни дни, като всеки от тях е наситен с мероприятия. Да ги представи вчера кметът д-р Иван Иванов свика представители на медиите от региона.
Няколко са новите неща, които не са били във фестивалната програма предишните две издания на „Семе българско“. Тази година за първи път ще се проведе национална конференция за запазване на българските храни, сортове и породи. За участие в нея са поканени най-добрите експерти в съответните области. След като те потвръдят участието си, ще бъдат обявени техните имена, както и темите, които ще се дискутират.
За първи път ще се проведе и инициативата „Моята България“. В нейните рамки официалните гости, съвместно с участници във фестивала, ще засадят български рози в цветовете на националния трибагреник. А в двата фестивални дни на входа на парк „Казармите“, ще бъде разположен пункт, в който изложители и посетители ще могат да попълнят анкетата „Традиционни местни сортове, които дават облика на България“. Резултатите от нея ще послужат за утвърждаването на списък с местни сортове, които връщат автентичния облик на малките населени места в общината.
В отделен кът от парка, наречен „Българските занаяти“, ще бъдат разположени занаятчии, които ще обучават деца в изработката на керамични изделия, бижута, семена, както и за рисуване върху коприна. А всеки, който пожелае, собственоръчно ще може да замеси български хляб.
Над 100 български изложители от областта на екологията, селското стопанство, биопроизводството и кулинарията се очаква да вземат участие в тазгодишното изложение, неразделна част от фестивалните дни. Участие са потвърдили собственици на овощни разсадници, производители на цветя и разсади, на билки, вино, хляб, мед и семена. Селскостопанска и цветна борса ще има през двата дни на фестивала. В нея ще участват производители на цветя, семена, дървета. Селекционни центрове и научни институти в областта на овощарството ще представят най-добрите си сортове. На специално обособени щандове ще се предлагат домашно отгледани разсади, семена, фиданки, плодове, зеленчуци, ядки, сушени плодове, конфитюри, напитки, чайове, гъби, билки и всичко, което земята ражда.
Партньори на фестивала са Министерство на земеделието и храните и фондация „Искам бебе“. Организатори са Община Севлиево и „Елмазови“ ООД.
Традиционно е участието на фондация „Искам бебе“. През тази година тяхната инициатива „Шанс за бебе“ включва ин витро деца, заедно с родителите си, да изложат за продажба изработени от тях предмети. Средствата от продажбата ще отидат за подпомагането на една севлиевска двойка за ин витро процедура.
И тази година „Семе българско“ няма да мине без базара „Забравени традции и живи вкусове“, добил популярност като Селския МОЛ. В него хора от селата на община Севлиево ще представят домашно приготвени туршии, сладка, конфитюри, изделия от селскостопанския двор, домашно сирене, кашкавал и мляко. За този ден е планиран и конкурсът „Никой не е по-високо от хляба“, който е за домашно приготвен хляб. Най-добрият хляб ще бъде награден, а рецептата за него ще бъде разпространена.
На сцена в парка през двата фестивални дни ще се изявяват местни таланти. А гости тази година ще бъдат Валя Балканска и Поли Паскова в първия фестивален ден, Веселин Маринов и Славка Калчева – във втория.
Дълъг е списъкът с медийни партньори на фестивала. Сред тях са Българското национално радио, местния вестник и печатните издания в Габрово, електронните сайтове в областта, някои от българските туристически портали.