Индексът на данъчна тежест в община Севлиево е 39.6 от максимум 100. Какво означава това? Община Севлиево е под чертата, която разделя българските общини на такива с ниски и такива с високи данъци. По отделни ставки обаче Севлиево се конкурира с големите български градове, се вижда от изследване на Института за пазарна икономика.
Всяка година Институтът за пазарна икономика събира информация за ставките на някои ключови местни данъци. На база на тези данни от института изчисляват индекс на местната данъчна тежест, който позволява да се види къде местните данъци са най-висок и най-ниски. Според авторите на изследването нивото на местните данъци има значение за тяхната събираемост, а събираемостта е важна за финансовата независимост на общините.
Петте занъка, за които е събирана информация са данък върху недвижимите имоти на юридическите лица, данъка върху възмездното придобиване на имущество, данъка върху превозните средства, патентния данък и данъка върху таксиметровия превоз на пътници.
Петте ставки са нормализирани по скала от 0 до 100 и след това осреднени с равна тежест за получаването на общ индекс на данъчната тежест. Стойност на индекса 0 отразява община, в която всички ставки са на минималното им допустимо ниво според Закона за местните данъци и такси, а 100 – община, при които ставките са в максималния им възможен размер. На практика няма община, която да попада в който и да е от двата края.
Индексът на данъчна тежест в община Севлиево е 39.6.
По този показател общината е на второ място в област Габрово по най-ниски данъци. Първенството с най-ниски данъци е за община Дряново, където индексът на данъчна тежест е 29.2. В Габрово е 49.1, т.е. почти на границата между общините с ниски и високи данъци, в Трявна е 41.2.
Размерът на данъчната ставка върху придобиване на имущество обаче в Севлиево е почти колкото в големите български градове - 2.7% върху стойността на сделката. Този данък в Габрово е 2.5%, в Трявна - 2.6%, а в Дряново - 2%.
Всъщност по размера на данъка върху покупка на имущество Севлиево е по-близо до София,
където данъкът е 3%, Велико Търново и Варна, но и до редица малки общини, като Средец, Павликени и Аксаково, където също са въвели 3% върху сделката с имоти.
Патентният данък в община Севлиево е един от най-ниските в страната -
осем лева за квадратен метър на обекти с до 100 кв. м нетна площ. Толкова е и в Дряново. В Трявна този данък е най-висок в областта - 15 лв./ кв.м, в Габрово е 10 лв./кв.м. Най-висок патентен данък плащат търговците в София, Благоевград, Стара Загора, Приморско, Несебър и Варна - 20 лв./кв. м.
Данъкът върху таксиметров превоз на пътници също е сред най-ниските у нас - 300 лв. Този размер на ставката е един от най-масовите у нас и е въведен от голяма част от българските общини, се ивжда от изследването. В Габрово е по-висок - 500 лв., но сравнението с големите градове в случая е неуместно.
Данъкът върху автомобилите в Севлиево е 1.43 лв./KW и е по-нисък от Дряново (1.47 лв./KW) и Габрово (1.69 лв./KW). По този показател община Габрово се изравнява с големите български градове.
В обобщение - най-висока е стойността на индекса на данъчна тежест в Созопол (87,1), Столична община (72,3), Приморско (69,5), Поморие (69) и Варна (68,8), а най-ниска в Калояново (17,9), Медковец (19,7), Сатовча (20,3), Мирково (20,7) и Самуил (22,9). Сравнително висока данъчна тежест се наблюдава в големите областни центрове и черноморските общини, докато най-ниски са ставките предимно в малките слабонаселени общини. Севлиево е малко под златната среда, но във всеки случай гражданите никога не смятат, че данъците им са ниски, а управляващите винаги мислят точно обратното.
Цялото изследване с интерактивни карти може да бъде видяно тук.