Въпрос на време е Севлиево да остане и без климатична метеорологична станция. А това означава, че няма да се отчитат данни за минималните и максимални температури в града ни. И ще разчитаме единствено на термометри по терасите и в колите.
Това ми става ясно, след разговор с Иванка Иванова - жената, която три пъти на ден измерва градусите в климатичната метеоролична станция, разположена до бившето ПЖК. Три пъти на ден тя ходи до станцията и прави замервания - в 07, 14 и 21 часа поясно време, което през зимата съвпада с официалното гражданско време. Замерванията се правят всеки ден, зиме и лете, на празници, в събота и неделя. Без нито един почивен ден. И всичко това за 62 лв. на месец. Не, няма правописна грешка, толкова получава Иванка Иванова за ходенето в студ и пек до станцията в края на града. Защото такива са възможностите на БАН, към която принадлежи Националният институт по метеорология и хидрология /НИХМ/. Но отиването до станцията и записването на резултатите не е всичко, което тя прави. В задължението й влиза и обработката на информацията и предаването й в Регионалния комуникационен център, където се събират и подлагат на първичен контрол за качество данните от всички климатични станции в региона. А след като тази информация се обобщи, тя се изпраща в Националния комуникационен център и става достъпна за ползване.
Така е от 1990 година. Дотогава в града ни е имало синоптична станция, в която времето се е отчитало осем пъти в денонощието, през три часа, а информацията незабавно се е предавала към Националния комуникационен център на НИМХ–БАН, където постъпва в 02, 05, 08, 11, 14, 17, 20 и 23 часа и е достъпна за ползване веднага. На територията на България има 44 такива станции и данните за времето в страната, които се съобщават в медиите, идват точно от тези станции. А това обяснява Защо медиите не говорят за Севлиево, когато е най-студено?
В синоптичната станция на Севлиево, съществувала до последното десетилетие на миналия век, Иванка Иванова е работила като метеоролог. Днес е пенсионерка и срещу 62 лв. на месец, което е истинско доброволчество, отчита студа и жегата в града ни. А ако реши да спре да го прави, защото е на 66 години и този ангажимент започва да й дотежава, най-вероятно и климатичната станция тук ще бъде закрита. Защото, кажете, колко хора биха се наели да ходят три пъти дневно 365 дни в годината срещу 62 лв. на месец да мерят градусите.
Но ще остане станцията в Кнежа и като чуем колко градуса е там, ще знаем, че и при нас е долу-горе толкова.
написано от Емилия Димитрова