Издателят и главен редактор на "Севлиево онлайн" Емилия Димитрова получи "Златен ключ" за най-добра журналистическа кампания, свързана с правото на достъп до информация. Наградата се присъжда от Фондация Програма Достъп До Информация /ПДИ/ за шестнайста поредна година и за първи път от учредяването му идва в Севлиево.
Отличието за Емилия Димитрова е "за последователно и резултатно използване на процедурите по Закона за достъп до обществена информация, включително защита на правото на информация в съда, за разследване и отразяване на теми от обществен интерес в Севлиево и региона" в сайта "Севлиево онлайн" и сайта за регионална разследваща журналистика "За истината". Почетни грамоти в същата категория получиха Валя Ахчиева, БНТ "за дългогодишно и целенасочено използване на ЗДОИ за разкриване и потвърждаване на факти за целите на своите разследвания" и сайтът „Биволъ“ "за създаването и поддържането на „Търсачките на Биволъ“ като инструмент за свободно търсене и засичане на данни в отворен формат от различни държавни източници в полза на прозрачността и отчетността".
Програма Достъп до Информация връчи годишните награди за принос в областта на свободата на информация по случай Международния ден на правото да знам. Церемонията се проведе на 28 септември 2018 в литературен клуб „Перото“ в НДК, София.
Наградите бяха връчени е в шест категории.
В Категория "Гражданин, използвал най-активно правото си на информация" награда „Златен ключ” бе присъдена на адвокат Мария Шаркова от София "за използването на Закона за достъп до обществена информация (ЗДОИ) в изследователската си работа по анализ на съдебните дела за лекарска грешка и като цяло на ефективността на контролните органи в областта на здравеопазването".
Почетна грамота в същата категория получи Елена Христова от София "за активното използване на ЗДОИ за получаване на информация за регистрираните от съответните управляващи органи нередности по различни оперативни програми на ЕС, включително защитата на правото на информация в съда".
В Категория "Неправителствена организация, упражнявала най-активно правото си на достъп до информация" „Златен ключ” бе присъден на Асоциация на парковете в България "за дългогодишно, активно и резултатно използване на ЗДОИ за получаване на информация, необходима за анализи на политиките по опазване на околната среда, както и за аргументирани предложения за подобряването на тези политики.
Почетна грамота получи Български институт за правни инициативи за дългогодишно, последователно и ефективно използване на Закона за достъп до обществена информация за постигане на по-голяма отчетност и прозрачност в съдебната система.
В дясно - кметът на Община Белослав, до него - кметът на Община Белоградчик
В Категория "Институция, организирала най-добре предоставянето на информация за граждани" наградата ”Златен ключ” отиде в Община Белослав " "за постоянните усилия за изпълнението на задълженията за активна прозрачност през последните три години и водещото място в Рейтинга на активната прозрачност в област Варна и в общия Рейтинг на общините в България.
Почетна грамота получи Община Белоградчик "за постоянните усилия за изпълнението на задълженията за активна прозрачност, за отношение към съдържанието на секция „Достъп до информация“ като подпомагащо гражданите да упражняват правото си на достъп до обществена информация и отзивчивостта на администрацията и кмета на общината Борис Николов към заявителите".
В категория "Институция, която не изпълнява задълженията си по ЗДОИ и нарушава правата на гражданите" антинаграда „Катинар” бе присъдена на Българска агенция по безопасност на храните и Областните дирекции по безопасност на храните "за негативната практика да отказват достъп до информация по заявления, подадени по електронен път на основание, че не са подписани с електронен или собственоръчен подпис, което не е изискване по Закона за достъп до обществена информация и нарушава правото на гражданите на достъп до информация".
В тази категория не се присъжда "грамота", а „срамота” и тя бе за Комисия за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобито имущество "за продължаващите откази да предоставя информация, въпреки заявките за публичност и отчетност, и въпреки множеството постановени съдебни решения, които отменят отказите по дела на разследващи журналисти".
В Категория "Най-абсурден и/или смешен случай за достъп до информация" антинаграда „Вързан ключ” получи Административен съд – Варна за абсурдната практика да се предадат на Териториална дирекция на НАП – Варна за проверка заявители по ЗДОИ.
„Срамота” в категорията получи Министерство на правосъдието за отказ да предостави копие от отчета за постъпилите заявления за достъп до обществена информация през 2017 г., който включва и данни за направените откази и причините за това, на основание наличието на специален ред, въпреки че според Закона за достъп до информация институциите са длъжни да публикуват тези отчети на интернет страниците си.
снимките към текста са на Програма Достъп До Информация