С 15 гласа „против“, двама „въздържал се“ и 10 гласа „за“ Общинският съвет на Севлиево не даде съгласие за присъединяването на община Севлиево към обособена територия, обслужвана от ВиК Габрово. Предложението за присъединяването, направено от кмета д-р Иван Иванов, бе дебатирано повече от час и по него се изказаха всички групи в ОбС и повечето от съветниците. Публикуваме изказванията, някои от тях с минимални съкращения.
Тодор Ганчев: „Като човек, който двайсет години следи ситуацията с водоснабдяването на Севлиево, смятам, че през всичките години правителствата са ни лъгали, че проблемът ще бъде решен. Скоро разбрахме, че язовир „Бяла“ не може да бъде построен. Влизането в Асоциацията ще ни отнеме и последната възможност, която не сме използвали, а именно – да си помогнем водоснабдяването да стане поносимо за гражданите. Ние, от групата на Реформаторски блок, ще се въздържим по тази точка. Смятам, че има начини сами да си помогнем. Можем със собствени сили. Твърдя го и знам, че може да стане.“
Д-р Иван Иванов: "Искам този въпрос да не бъде политизиран. Това с нищо няма да ни помогне. Имаме много голям проблем, за чието решаване сме предприели редица действия. Реформата в сектора поставя условието за един ВиК оператор. След няколко дни изтича срокът за подаване на проектни предложения по ПРСС. Можехме да кандидатстваме с до 6 млн.лв. за рехабилитация на довеждащия водопровод. Вече загубихме 6 млн.лв. Дали сами можем да се справим, не мисля. 36 млн.лв. е общата индикативна стойност на проектите, залегнали в краткосрочния план на генералния план за развитие на "Бяла" ЕООД. Само за 4 км в участъка Враниловци-Армени, който е най-нуждаещ се от ремонт, са нужни почти половин милион лева. В средносрочен план са залегнали проекти за 87 млн.лв., като 50 млн. от тях за са изграждане на язовира. Не можем сами да се справим с такъв обем инвестиции, а министър Павлова заяви, че общините, които не изпълнят реформата, няма да получат пари и от бюджета. В тази зала понякога се налага вземането на трудни решения, които във времето показват, че са били правилни. Така че да решим дали ще действаме с досегашните темпове или ще използваме една възможност да си решим проблема"
Росен Цветков: „В групата на Патриотичен фронт – НФСБ и ВМРО осъзнаваме отговорността, която носим и за останалите общини от областта. Но имаме съмнения и най-вече в това, че не можем да гарантираме поведението на Асоциацията, след присъединяването ни към нея. Тази комасация е бъдеща подготовка за приватизация в сектора. Не искам да бъда лош пророк. С присъединяването ние губим контрола върху ВиК сектора и като общински съветници не можем да отговаряме пред гражданите. Това решение няма да срещне нашата подкрепа.“
Димитър Димитров: „Гаранции не можем да получим нито в единия, нито в другия случай.“
Д-р Сюзан Садъкова: „В предложението на д-р Иванов пише, че „при подготовката и изпълнението на проектите ще се следва регионален подход, основан на следните принципи: финансиране на ВиК инфраструктура в консолидирани райони, които се обслужват от един ВиК оператор, въз основа на едно регионално прединвестиционно проучване и една апликационна форма“. Коя ще е приоритетната община в Асоциацията?“
Д-р Иван Иванов: „Да, средствата са ограничени. Ще се направи проучване и приоритет ще бъде Севлиево. Нямам съмнение, че в Асоциацията нашите проекти ще бъдат на заден план.“
Ценка Йонкова: „Проблемът щеше да бъде решен, ако демокрацията в Севлиево беше дошла малко по-късно. Вярно е, че ние от БСП знаем колко труд се положи, за да бъде направен язовир „Мокра Бяла“. Факт е, че и нашето правителство не сметна язовира за приоритет. Трябва да се заложат пари в бюджета за догодина за тази цел. Смятам, че гражданите на Севлиево не са готови за това присъединяване. Държавната политика в сектора може да е добра, но не е достигнала до хората“.
Петинка Михайлова: „Севлиевските социалисти сме против, защото имаме съмнение в правителството, не в кмета. Д-р Иванов, искайте гаранции от държавата!“
Йордан Стойков: „Вода можем да получим с гаранции. Какви гаранции да имаме, като ни се предлага отказ от обособена територия община Севлиево? Нямаме право на наивитет, имаме отговорността пред нашите съграждани. Лично мен ме притеснява и това, че от 2017 година ЕК може да ограничи с до 25% парите по оперативни програми, заради справяне с проблема с бежанците и мигрантите. Държавата няма основание да абдикира от проблемите на своите граждани. Единствено водохранилище ще реши проблема с водата. Колкото и да се влагат средства във водопроводи, ако по тях няма какво да потече, сегашната ситуация ще се повтаря.“
Недко Георгиев: „Ще гласувам „против“, не „въздържал се“, защото „въздържал се“ е бягство от отговорност. Това, което се случва в Севлиево с водата не е проблем, а бедствие. И държавата трябва да обърне сериозно внимание. Дали сумата за справяне със ситуацията ще бъде по оперативна програма или не, въпросът трябва да се решава сега. От коалиция "Народен съюз" призоваваме правителството да обърне внимание на Севлиево и хората тук. Не ни правете заложници на прищевки и интереси, които за нас са неясни!“
Кенан Ашиков: „Защо днес не присъства областният управител. Най-малкото трябва да е в залата, защото е председател на ВиК Асоциацията в Габрово и е заинтересован от нашето присъединяване. Той трябва да гарантира на жителите на община Севлиево, че нашата област ще бъде първа по отношение на финансиране сред останалите 28 области в страната. И да разбере, че севлиевци не са инат, а искат гаранции за добро водоснабдяване“.
Христофор Лалев: „Аз съм жител на община Севлиево с доста дълъг стаж и на мен са удържали пари за самооблагане. В този смисъл съм радетел за севлиевското ВиК. Да не се забравя, че по територия община Севлиево е колкото Габрово, Дряново и Трявна взети заедно. Държавата да обърне внимание“.
Ето и гласуването:
„за“ присъединяването към АВиК Габрово: Диян Златев, Явор Памукчиев, Капка Пандурска, Делян Игнатов, Димитър Димитров, Ралица Христова, Вера Цачева, Здравка Лалева, Цветан Стоянов и Христофор Лалев;
„въздържал се“: д-р Огнян Пешков и Тодор Ганчев;
„против“: Силвия Стойнова, Йордан Стойков, Ценка Йонкова, Петинка Михайлова, Николина Николова, Христо Христов, Ердоан Узунов, Мюмюн Мутишев, Кенан Ашиков, Керим Ибрям, Недко Георгиев, Христо Ботев, д-р Сюзан Садъкова, Росен Цветков и Светла Георгиева;