"Севлиево през вековете..." - с национална научна конференция се отбелязват 100 години музейно дело в града

Хаджистояновото училище, снимка: Община Севлиево

Силно академично присъствие и интересни теми бележат националната научна конференция "Севлиево през вековете - исторически измерения, събития, личности", чийто домакин ще бъде Севлиево. 

С нея ще бъдат отбелязани 70 години от създаването на Исторически музей Севлиево и 100 години от началото на музейното дело в града.

Конференцията ще се проведе в три последователни дни - на 26, 27 и 28 септември, неин научен ръководител е проф. д-р Пламен Павлов. 

Началото е на 26 септември в 13.00 ч., когато кметът на Севлиево Иван Иванов ще открие форума. Встъпителни думи ще отправи и научният ръководител проф. Пламен Павлов, след което е лекцията на Ивета Миленова - директор на Историческия музей, на тема "70 години от създаването на Исторически музей Севлиево. 100 години от началото на музейното дело в града. Ретроспекция и перспективи.".

Същия ден ще бъдат представени последните музейни печатни издания, финансирани от Министерство на културата, по проектите „Градски щрихи. Богатствата на музейния фонд от XIX и началото на ХХ век“ и „Севлиево през вековете. Исторически измерения, събития, личности.

Доц. д-р Кирил Маринов от Института по история в Лодзки университет, Полша ще говори на тема "Щрихи към образа на планината Хемус: Nicetae Honiatae Historia"

Темата на лекцията на проф. Константин Тотев от Националния археологически институт с музей при БАН е "Два златни пръстена-печати с инициали от крепостта при с. Градница, Севлиевско". 

Надежда Ботева от Исторически музей Севлиево ще представи "Късновизантийска бронзова кадилница от музея в Севлиево"

Петко Недялков, историк от Севлиево ще говори на тема "Евлия Челеби за Севлиевския край". 

Гл. ас. д-р Дарина Бойкина от Института за изследване на изкуствата–БАН ще представи "Една кутия за кръст, Севлиево и Батошевския манастир “Успение Богородично”", доц. д-р Видин Сукарев от Регионалния исторически музей в Пловдив - "Свидетелства за фотографи от Севлиево във фондовете на отдел "Нова и най-нова история" на Регионалния исторически музей в Пловдив".

Сред участниците са още проф. д-р Росица Ангелова от Шуменски университет „Епископ Константин Преславски“ и Регионалния исторически музей в Разград с темата "Разградски приноси в севлиевската образователна парадигма /края на XIX - началото на ХХ век и доц. д-р Жана Пенчева от Югозападния университет „Неофит Рилски“ – Благоевград с темата "Сътворението в дърворезбените иконостаси от Севлиевско".

В първия ден от конференцията ще бъде представена и изложба „ 70 години Исторически музей Севлиево – съкровищница на памет и културни ценности”

Програмата във втория ден включва лекции на Симеон Йонков, историк от Севлиево, д-р Венелин Бараков от Исторически музей Дряново, Мариела Стойкова от Националната галерия, Анелия Кесарева от Института за исторически изследвания при БАН, Павел Цанев от Специализирания музей за резбарско и зографско изкуство в Трявна, Деница Рахнева от Национален парк-музей "Шипка - Бузлуджа". 

Сред темите, които в голяма степен са строго научни, има и любопитни за масовата публика. Като "Началото на зъболечението в Севлиево", която ще представи Надежда Ботева от севлиевския музей, за иконописното богатство на църквата "Св. Пророк Илия" в Севлиево ще говори Люба Цанева от Трявна, а бившият директор на Историческия музей Найден Петров ще представи „Отчетите на севлиевските окръжни управители 1888 – 1897 година".

Без съмнение научната конференция включва светилата на археологията, историческата наука и културата на България, а оргагинизирането й от Историческия музей в Севлиево е знак, че музеят се ползва с уважение и голямо признание в родните научни среди.