С близо 4 млн.лв. ще се разминат дребни предприемачи в община Севлиево. Парите няма да отидат за финансиране на проекти по Програмата за развитие на селските райони, тъй като малко преди Нова година стана ясно, че стратегията на „МИГ Севлиево“ /местна инициативна група/ дори не е била допусната до техническа и финансова оценка, тъй като още при проверката на административното несъответствие и допустимост е лъснала грешката. А тя е елементарна: „Лицето Наталия Колева е член на Управителния съвет на МИГ като земеделски производител. В същото време лицето е управител на „Регионално депо за отпадъци Севлиево“ ООД, като неин работодател е община Севлиево – също член на УС на МИГ“, пише в мотивите за отхвърляне на севлиевската стратегия. И пак там: „Поради констатирана свързаност от кандидата е изискано да представи актуално състояние на МИГ „Севлиево“ и на „Регионално депо за отпадъци – Севлиево“ ООД. Изискано е и обяснение за установената потенциална свързаност между членовете на УС на МИГ Севлиево. В представения отговор кандидатът оспорва наличието на свързаност и представя заявление от Наталия Колева за излизане от УС на МИГ от 05.12.2017 г.“.
Излизането на г-жа Колева от УС на МИГ Севлиево на 5 декември м.г. обаче е твърде закъсняло, тъй като дни по-късно имената на одобрените инициативни групи бяха публикувани. Някой просто е проспал една грешка и с това направи заложници очакванията на десетки земеделски производители, занаятчии, кметове на села, хотелиери и други предприемачи да получат финансиране за инвестиции и съживят общината.
„Към момента на кандидатстване в Колективния управителен орган на МИГ „Севлиево“ е налична свързаност по смисъла на Търговския закон. Кандидатът не е предприел действия за отстраняване на свързаността преди подаването на формуляра за кандидатстване, а в момента на изготвяне на отговора към Комитета за подбор“, се казва още в мотивите за отхвърляне на стратегията.
Какво изгуби община Севлиево с отхвърлянето на стратегията на МИГ Севлиево?
По мярка 4.1 „Подкрепа за инвестиции в земеделски стопанства“ един стопанин можеше да получи между 20 000 и 150 000 лв. за строителство или обновяване на сгради, инсталиране на нови машини, съоръжения и оборудване, с които да подобри производствения процес, да получи топлинна или електроенергия, необходими за земеделските дейности на стопанството и подобряване на енергийната ефективност, да създаде лозя, овощни градини или друг вид стопанство, да купи съоръжения, прикачен инвентар за пчеларство и съответно оборудване, необходимо за производството на мед и други пчелни продукти, както и за развъждането на пчели-майки, да купува земя, земеделска техника и др.
По мярка 6.4.1 „Инвестиции в подкрепа на неземеделски дейности“ собственици на обекти можеха да кандидатстват с проекти на стойност от 20 000 лв. до 200 000 лв., които да вложат в изграждане и обновяване на туристически обекти и развитие на туристически услуги, както и в дейности като грижи за деца, възрастни хора, хора с увреждания, здравни услуги, счетоводство и одиторски услуги, ветеринарни дейности и услуги базирани на IТ, развитие на занаяти и др.
По мярка 7.2 изгубихме средства за инвестиции в създаването, подобряването или разширяването на всички видове малка по мащаби инфраструктура. Общината, кметствата, читалищата и неправителствените организации можеха да кандидтстват с проекти до 390 000 лв., с които да се направят ремонти и реконструкция на недвижима собственост, да се купят машини и автомобили.
По мярка 7.5 се разминахме с инвестициите в туристическа инфраструктура, а по мярка 21 „Съхраняване, развитие и валоризиране на местното природно, културно наследство и традиции“ читалищата и кметствата загубиха възможност да организират свои събори, панаири и дейности, които биха популяризирали традиционни местни особености.
Председател на Управителния съвет на МИГ Севлиево е заместник кметът Невена Тодорова.
автор: Емилия Димитрова