Шекерджията от „Етъра“ Боян Минчев е включен списъка на живите човешки съкровища

Майстор Боян Минчев, снимка: Областна администрация Габрово

Опитвали ли сте халва от "Етъра"? А да сте зарадвали малчуган със специално захарно петле, което се продава само в шекерджийницата на етнографския музей на открито? За сусамките да не отваряме дума, те са уникални. 

Всичко това е излязло изпод ръцете на Боян Минчев, майсторът шекерджия от Етнографския музей на открито „Етър“, който бе обявен за живо човешко съкровище.

Кандидатурата му бе издигната от музей ЕТЪР, където той се обучава и практикува занаята дълги години.

Днес моят професионален път се издигна на по-високо ниво, написа Боян Минчев в личния си профил във фейсбук малко след церемония в столичната зала „Средец“, на която бе обявено, че майсторът е вписан в Националната представителна листа за нематериално културно наследство.

Боян Минчев е трето поколение шекерджия.

Наследник е на българските шекерджии, които през втората половина на ХIХ и началото на ХХ век започват да практикуват занаята в Габрово, след като са изучили тайните и тънкостите му в румънско.

По това време захарта била скъпа, затова сладкарските изделия се приемали като празнични лакомства и се внасяли в минимални количества от Цариград и Букурещ. Купували са се за празници по панаири и тържища, в кафенета и сладкарници.

През втората половина на 19 век в Габрово имало пет майстори, а шекерджийството се смятало за най-модерния и млад занаят. 

Майстор Боян Минчев започва да изучава занаята в „Етъра“.

В шекерджийската работилница на музея на открито край Габрово работят дядо му и неговият вуйчо. Както тях Боян Минчев продължава да изработва всички изделия ръчно. И днес продължава да прави любимите на дядо му сусамки, ръчно направени, а тази година по време на празниците за 60 години от създаването на музей „Етър“ лично почерпи с ръчно направени сусамки посетителите на музея.

Шекерджията бе избран в конкуренция с ножаря Георги Мантов, чиято кандидатура бе издигната от Народно читалище „Зора-1872”, кв. Нова Махала в Габрово. Ножарят бе номиниран за живо човешко съкровище заради изработването на нож „Сойка”.

За избор на една от двете кандиатури, която да продължи в националния етап на системата „Живи човешки съкровища“ областният управител на Габрово Мария Башева сформира петчленна експертна комисия, в която влизат представители на музеи в Габрово, Дряново и Трявна. Неин председател бе гл. ас. д-р Ива Станоева от Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей към Българската академия на науките.