Ще има ли закрити магазини и ателиета?

По-висок патентен данък ще има догодина за собствениците на ресторанти, места за настаняване, кафе-сладкарници, хранителни магазини и всички, които изкарват прехраната си с услуги. Това са шивачки, козметички, фризьорки, маникюристки, масажистки, часовникари, тапицери, автомонтьори, техници на битова техника и др. Всички те подлежат на облагане с годишен патентен данък, но при условие, че през предходната година не са реализирали оборот над 50 000 лв. и не са регистрирани по ДДС. Данъкът се дължи за годината, през която ще се упражнява патентната дейност, като до 31 януари се декларират обстоятелствата пред съответната общинска администрация. Тя е институцията, която предлага размера на данъка, но окончателното му гласуване става в Общинския съвет.

За новата 2016 година увеличение се предлага при всички видове патентна дейност. Трудно е да се каже средно процентно колко ще се вдигне патента в Севлиево, ако предложеното от кмета бъде одобрено, тъй като при някои видове дейност става дума за по-голямо увеличение, при други – само за козметични промени. При всяко положение обаче ръст в патентния данък има и това със сигурност ще се отрази на цените на услугите или някои стоки на дребно. Както и би могло да послужи като мотив на някои от упражняващите патентна дейност да коригират цените си.

Ето и конкретни примери. За търговците на дребно данъкът се определя на база квадратурата на обекта, в който упражняват патентна дейност. Досега за 1 кв. м. нетна търговска площ се дължеше по 6 лв. От догодина – с два лева отгоре. Така за един магазин от 30 квадрата, който се намира в ценралната градска част, собственикът му ще трябва да внесе в Общината 240 лв. патент, вместо 180 лв., колкото е внасял през последните години. Увеличението от 60 лв. вероятно ще бъде калкулирано в цените на стоките. Същото е и при услугите. Маникюристка, която работи в центъра, ще трябва да плати на Общината 210 лв. за едно работно място, вместо 180 лв. С 50 лева повече на година е данъкът на часовникарите, с 60 лв. скача дължимото от козметичките, с 200 лева се вдига най-скъпият патент при автомонтьорите. Дори ходенето на врачка ще ни излиза солено, тъй като патентът за гадателски услуги скача с 900 лв. на година.

И макар на пръв поглед да става дума за суми, които не би следвало да съборят ничий бизнес, но само онези, които си вадят прехраната от търговия на дребно или услуги, най-добре знаят дали увеличението на патента няма да удари дейността им. Още повече, че цели семейства се изхранват точно от патентна дейност. Всъщност това е точно дребния семеен бизнес, за който всички милеят по време на предизборна кампания. И който е стожер на икономиката в развитите страни.