Сираков попита младите какво им трябва, за да останат в региона

Какво искат младите хора, за да останат да живеят в региона, попита ги лично областният управител Николай Сираков в рамките на инициираната от него среща с ученици от 11 и 12 клас. Оказа се, че днешните и бъдещи абитуриенти искат добра инфраструктура, условия за труд и реализация, високо заплащане за труда си, по-добър външен облик на градовете, възможности за спорт и културни развлечения, както и по-добри условия за бизнеса.  

„Младите хора са много будни и активни, с творческо мислене и изключителен потенциал, което прави още по-голяма нашата отговорност. Дали сме подготвени и готови ли сме, за да отвърнем на техните очаквания? Говорим ли на техния език?”, коментира областният управител след края на срещата. И бе категоричен, че политиците и местната власт трябва да отговорят на очакванията на младите хора, за да се завърнат те в региона ни. „Аз съм безкрайно обнадежден, виждайки какъв потенциал има това поколение. Но докато настъпи времето, когато те реално ще се влеят в икономиката и управлението на областта, ние трябва да се погрижим и да създадем условията за тяхната реализация.” – каза още Николай Сираков.

Както в истинска работна среда учениците участваха в мозъчна атака, за да определят силните и слабите страни на област Габрово. Единодушно всички изтъкнаха като най-привлекателното в региона самото му местоположение, традициите в индустрията, големия потенциал за развитие и добрите условия за живот като ниски данъци, ниски  цени, спокойствие, малка престъпност. Предизвикателствата, пред които е изправена областта ни, според тях, са застаряващото население, трудното намиране на работа, ниското качество на висшето образование, лошата инфраструктура, липсата на забавления, туризъм и условия за спорт. 

След мозъчната атака, участниците се разделиха на екипи, които представиха своите решения, за да се случи онова, което си пожелаха. Оказа се, че ако е в силите и възможностите им, днешните ученици ще проучат потенциални инвеститори, ще разкрият нови предприятия, ще развиват биоземеделие и животновъдство за стимулиране на местните производители, ще наложат изисквания за предлагане на повече местни стоки. Ако имат правомощия, биха увеличили бюджетите на читалищата и парите за поддръжка на сградите, в които се създава изкуство, ще изградят кучешки паркове, ще направят по-добра среда за забавления и отдих, ще отделят повече средства за хората на изкуствата, ще обърнат специално внимание на образователната система, за да бъде по-адекватна, ще развиват културни дейности, които са добре рекламирани и достъпни за обществото.