
За тунела под Шипка, който се сдоби с прозвището "стогодишната мечта на габровци" (всъщност годините са 127, б.р.) отново се заговори покрай бюджета за 2025 г. Това стана повод от ЕРБ-Габрово да изпратят позиция до медиите, която "Севлиево онлайн" публикува без редакция и съкращение.
След 4 години, през които тунелът под Шипка беше игнориран от служебни правителства и правителства на промяната, сега отново е включен като приоритетен в държавния бюджет за 2025 година, информират от ГЕРБ-Габрово. За проекта са предвидени средства за строителство на нови 10 километра, които ще започнат с етапната връзка от завоя на изградения обходен път към самия тунел, уточняват от там.
"Благодаря на настоящето правителство и на вицепремиера Томислав Дончев, които изпълниха ангажиментите си към габровци и за пореден път доказаха, че за правителствата с участието на ГЕРБ приоритетите на хората са и техни приоритети. След 4 пропилени години, проектът за тунел под Шипка ще бъде продължен, коментира областният лидер на ГЕРБ-Габрово Цветомир Михов.
И малко детайли: през януари 2024 г. тогавашнит министър на регионалното развитие и благоустройството Андрей Цеков обяви пред Народното събрание, че не смята, че строителството на тунела под връх Шипка може да започне през 2024 г. Като причина посочи договора с избрания изпълнител, който е за инженеринг, т.е. включва проектиране и строително-монтажните дейности и в него има два срока – за проектиране и за строителство.
Първият започва да тече от 13 юни 2022 г. и е за срок от 240 календарни дни. Този срок е удължен на 19 януари 2023 г., когато вместо да се върви към приключване на проектирането, времето за това е удължено със 192 календарни дни. Това е по времето, когато министър на регионалното управление е служебно назначеният арх. Иван Шишков. На 28 юни 2023 г. е сключено второ допълнително споразумение, с което проектирането е удължено с още 194 календарни дни.
На 1 февруари т.г. се навършиха 128 г., откакто габровските народни представители Иван Пецов и Христо Манафов пишат писмо до министър-председателя на България Константин Стоилов, в което излагат идеята си за строеж на трансбалканска железопътна линия, която да минава през Шипченски проход. Това писмо може да се счита за раждане на идеята за построяването на тунел през прохода Шипка.