След саниране на блок в Севлиево, инвалид пак стига с мъка до входната врата

Текстът е от редакционното съдържание на "За истината"

Входът, към който рампа няма, защото достъпът е "на ниво терен" според проекта

Блок 5 в ж.к. „Митко Палаузов“ в Севлиево е един от наскоро санираните. Има пет входа и до ремонта нито един от тях не е бил пригоден за хора с намалена подвижност. След санирането живеещите в три от входовете получават рампа за инвалиди. В единствения вход, в който живее мъж с тежки увреждания обаче, рампа не е монтирана. Не е заложена и в инвестиционния проект.

Проектът, по който е санирана сградата е „Въвеждане на мерки за енергийна ефективност в многофамилни жилищни сгради в гр. Севлиево на адрес: ж.к. „Митко Палаузов“ бл.5, ул.“Стефан Пешев“ №18 и ул.“Ален Мак“ №4“. Периодът на изпълнение е от септември 2020 г. до март 2022 г., стойността е 1.5 млн. лв. Финансирането е изцяло със средства по Оперативна програма на Европейския съюз „Региони в растеж“, а изпълнителите са избрани от Община Севлиево.

Освен изпълнител на строително-монтажните дейности, т.е. техническото изпълнение на енергоспестяващите мерки, в проекта е заложено изпълнение на всички мерки, свързани с осигуряване на достъпа за лица с увреждания. Последното е записано в обяснителната записка към проекта, достъпна на сайта на информационната система за управление и наблюдение на средствата от Европейския съюз ИСУН 2020.

С това, пише там, ще се изпълнят изискванията на Наредбата за проектиране, изпълнение и поддържане на строежите в съответствие с изискванията за достъпна среда на населението, включително за хората с увреждания.

В случая това не се случва

В един от двата входа, към които не е монтирана рампа, живее Лальо Бояджиев. Мъжът е с тежко увреждане и се придвижва с инвалидна количка. Ако не може да ползва количката, както когато влиза във входа си, се придвижва милиметър по милиметър с две патерици, а цялото му тяло трепери от усилието. Лальо Бояджиев е така от 1989 г. и в блока всички знаят, че той има нужда от достъпна среда. Законодателството му я гарантира, но гаранциите се оказват само на хартия.

Това стъпало "на ниво терен" трябва да преодолее Лальо Бояджиев, за да стигне до входа си  

Когато санирането на блока започнало, никой не знаел, че рампи за хора със затруднения в придвижването няма има за всички входове. Това станало ясно, когато работата била на привършване. Съпругата на Бояджиев попитала работниците защо не слагат рампа пред техния вход. Казали е, че не е заложена по проект. Докато работели обаче многократно виждали немощния й съпруг с колко усилия стига до входната врата и на своя глава заработили една метална тръба в стената към входа. Това било единственото, което можели да направят, обяснили на жената, макар че и то не било редно.

Отговор няма, има огорчение

Преди повече от месец Пенка Бояджиева, която между другото е дългогодишен служител на севлиевска Община, вече пенсионер, изпратила молба да се коригира очевидната несправеливост, както сама я определя, и се монтира рампа и към входа, в който живеят тя и съпруга й инвалид.

Заради дългите години общинска служба имала представа как работи институцията и очаквала да я посетят служители, за да обясни на място ситуацията и евентуално да коригират пропуска. Нищо от това не се случило месец, след като молбата й била входирана в Община Севлиево.

По входящия номер на молбата „За истината“ направи онлайн справка докъде е стигнала работата по нея. Оказа се, че движение няма, но това е по-малко зло. Това, което буди недоумение е обяснението, с което е заведена молбата на Пенка Бояджиева. Там пише: „с молитва и ето, изпратете горски достъп на инвалид на адрес „Митко Палаузов“ блок 5“.

Скрийншот от деловодната система на Община Севлиево за онлайн проследяване  

Не, няма грешка. Точно това пише срещу номера на документа и то се вижда от екранната снимка, направена по време на проверката.

Продължението на историята може да прочетете оттук