Сливането на ВиК Севлиево с габровското е неизбежно?

За сливането на ВиК „Бяла“ в Севлиево с габровското ВиК се заговори още миналата година. Въпросът обаче доби по-широка публичност едва този януари, когато кметът внесе за обсъждане в Общинския съвет програма за управление и разпореждане с общинската собственост, каквото е водоснабдителното дружество, което пък управлява водопроводната мрежа в общината. Тогава общинският съветник Йордан Стойков попита д-р Иванов дали смята да положи усилия, за да запази собствеността на „Бяла“ или активите на нашето дружество ще бъдат прехвърлени на ВиК-асоциацията в Габрово, която единствена ще има право да бъде оператор на ВиК на територията на съответната област. Процесът е познат като водната реформа и цели окрупняването на ВиК операторите в рамките на една област, така че в тази област да остане само едно ВиК дружество. Изискването е на Европейската комисия и съгласие с него е постигнато, когато са се договаряли условията по ОП „Околна среда“. Там е разписано, че ще бъдат финансирани проекти само в областите, където действа един ВиК оператор.

„Каквото зависи от кмета, ще бъде направено, за да се запази собствеността на „Бяла“ ЕООД, ако се стигне до сливането с ВиК Габрово“, категоричен е д-р Иван Иванов по отношение бъдещото сливане. И гарантира прозрачност на процеса, който, според запознати, трябва да стартира всеки момент.

Само че не е ясно докъде изискванията на оперативната програма оставят вратичка за запазване на собственостто и откъде започва реалното окрупняването на водопроводните дружества. Защото така поставен въпроса: Ако искаме да ползваме европейски пари за инфраструктурни решения в областта на водоснабдяването,  трябва да слеем севлиевското ВиК с габровското, той не оставя място за свободна воля на един или друг кмет. Дори повече, д-р Иванов каза, че първите стъпки към окрупняване на сектора в Габровска област вече се правят от областния управител и всички общини трябва да имат готовност да сключат договор с ВиК ООД Габрово. А начините това да се случи, пак според кмета на Севлиево, са два. Единият – нашето дружество да придобие дял в габровоското, и вторият – да се прехвърли собствеността или част от активите на „Бяла“ на Общината, а самото дружество да влезе в областния оператор. С това „Бяла“ вече няма да може да бъде оператор на ВиК услуги, а самата мрежа ще остане общинска.

„Ако габровското ВиК стане оператор на услугите в севлиевска община, това ще е крачка към нарушаване суверенитета на севлиевската община“, е становището на общинския съветник от опозицията Йордан Стойков, който смята, че хората, които много преди нас са отвоювали независимостта на нашето ВиК, са го направили за да има самостоятелност. И направи сравнение с енергоразпределителните дружества, които поеха изцяло контрола в сектора. „За една повреда трябва да се обаждаме във Варна. ВиК ще се превърне от фирма, която работи за решаване на инфраструкурни и социални проблеми, в инкасатор“, изказа притесненията си Стойков. Но заяви, че ако д-р Иван Иванов се опита да запази независимостта на севлиевското дружество, той безрезервно ще го подкрепи. И ще бъде категорично против, ако действията на севлиевския кмет са само повод да се хвърли прах в очите на хората.

„На финалния етап сме по отношение на реформата във водния сектор и смятам, че през януари ще можем да я завършим“ заяви министър Лиляна Павлова през декември миналата година. Имаме реформиран самостоятелен воден регулатор, изготвени нови наредби за ценообразуванерто, приети са необходимите законови промени, изработени са мастър планове, 16 области са вече реформирни и окрупнени и ще могат да кандидастват за финаниране по ОПОС за подобряване на ВиК инфраструктурата, след като бъдат изготвени регионалните прединвестиционни проучвания за техните територии. Окрупняването на ВиК операторите е необходимо условие за да получим финансиране от ЕС за новия програмен период“, са думи на министър Павлова, разпространени от пресцентъра на регионалното министерство.