
На 23 февруари 1905 година Пол Харис, млад юрист, се среща с трима свои приятели - Силвестър Шиил, търговец на въглища, Густавус Е. Лоер, минен инженер и Хирам Шори от шивашкия бизнес. Чувствайки се самотен в разрастващия се американски град Чикаго, щата Илинойс, той споделя с тях една идея - създаване на клуб, в който да членуват по един представител на всеки бизнес и професия.
Решава се всяка следваща сбирка да предоставя възможност на членовете да се запознават с призванията на колегите си и да представят своя бизнес, а седмичните сбирки да стават на територията на отделните членове, които се редуват. Редуването е, за да се запознава всеки от членовете с професията и бизнеса на другия. Оттук и името Ротари (“rotary” - въртящ).
Девизът възприет Ротари е “Service Above Self” - “Служи над собствените си интереси”.
С общите си усилия членовете Ротари работят по много регионални и глобални проекти, като най-мащабният е борбата с полиомелита (детския паралич) и неговото ликвидиране в световен мащаб.
Днес в Ротари членуват над 1,2 млн. ротарианци - мъже и жени, обединени в над 30 000 клуба в над 200 страни по света.
Опитите за създаване на Ротари клуб в България започват през 1921 г. в София,
а най-ранният документ, в който се споменават целите и задачите на Ротари е едно писмо на българина Събо Николов, член на Ротари в Масачузетс, САЩ от 1926 г. След няколко неуспешни опита, към 1932 г. се появява "подходяшият човек на подходящото място" - това е видния софийски юрист, публицист и политик, д-р Н. П. Николаев. Безспорен е приносът му, заедно с още няколко инициатора - д-р Недков, Петко Бояджиев, инж. Кадийски, журналиста Велико Христов, на чиято неуморна, грижлива и точна дейност се дължи свикването на групата от 16 ентусиасти, които
на 22 април 1933 г. подписват протокола за учредяване на първия в България Ротари клуб.
На 4 ноември 1933 г. на клуба е връчена официално грамотата за чартирането му. За съжаление, под неприкритият натиск на националсоциалистическа Германия, през декември 1940 г. е приет Закон за защита на нацията, в раздел І на който, в списъка на забранените организации е включен и Ротари клуб. Така завършва първата част от историята на ротарианството в България.
След рухването на комунистическата диктатура и в началото на демократичните процеси в България, у няколко души почти едновременно възниква идеята за въстановяването на ротарианството у нас. На 10 октомври 1991 г. Ротари клуб София е чартиран отново от Ротари Интернешънъл.
Към днешния ден в България има 85 Ротари клуба с над 2332 ротарианци в почти всички големи градове.
От началото на възстановяването на ротарианското движение досега българските ротарианци са помогнали на нашето общество с програми и действия за над половин милион долара.
Ротари клуб - Севлиево е част от голямото семейство на Ротари Интернешънъл и е официално учреден на 18.12.2001 г. в Резиденция „Бояна“ в присъствието на президента на организацията Ричард Кинг. За негов първи президент е избран инж. Мариян Хаджийски.
През своето 24-годишно съществуване Ротери Севлиево изпълнява редица проекти, които не оставят съмнение, че целите на организацията - работа в полза на обществото, са станали верую на нейните членове.
Какво направи Ротари в Севлиево за 25 години:
- отпечатана е книгата „Хоталич средновековният град-крепост край Севлиево” с автор Симеон Симеонов;
- построен е православния параклис „Свети Мина” в ж.к. „д-р Ат. Москов”, осветен на 11 ноември 2005 г.;
- изработен е макет на крепостта „Хоталич“, поставен пред сградата на Общината;
- газификация и ефектното осветление на храм „Света Троица” в Севлиево и ефектното осветление на храм „Св. Иван Рилски” в с. Сенник;
- обновяване на представителната зала за изписване на новородени в Общинската болница;
- обозначаване на туристическата инфраструктура в община Севлиево;
- залесяването на „Алея на Ротари“ в парк „Казармите“;
- изцяло реконструиране и обзавеждане на лекарски кабинет и манипулационна зала в Детско отделение на МБАЛ „Д-р Ст. Христов;
- основен ремонт на един от символите на града – Часовниковата кула, построена през 1777 година. Изцяло е подменена дървената част, почистена и консервирана е каменната зидария, кулата е електрифицирана и е поставена мълниезащита. Закупен е чисто нов часовников механизъм и циферблат, максимално доближаващ се по външен вид с оригиналния, а старият, който не бе работил повече от 30 години, е съхранен надеждно;
Алеята на Ротари в парк "Казармите", снимка: Ротари клуб
- една дълго обсъждана идея бе реализирана през 2021 година – изграждане на площадка за обучение и запознаване на децата от община Севлиево с правилата за улично движение, а след това и класна стая на открито в ПГМЕТ И.Бъчваров, както и фитнес площадка на открито в парк Казармите;
Ежегодно се провеждат турнири по стрийтбол за деца и младежи от Севлиево. Всяка година се провеждат медицински прегледи за подрастващи за ранно диагностициране на очни и белодробни заболявания, а вече и превенция на гръбначните изкривявания.
Един от най-успешните и устойчиви инициативи на Ротари интернешънъл и Ротари България е проекта „Интеракт“.
Това е младежката структура на Ротари, която включва ученици от 12 до 19 години. Младежите формираха свой собствен облик, организирайки вече ежегодно свои собствени събития - акцията „Купи-дари“, в която граждани на община Севлиево даряват хранителни продукти за социално слаби на определени за това пунктове в хранителни магазини. „Мартенски базар“ - ежегоден щанд в центъра на града, на който Интеракторите продават с благотворителна цел направени от тях мартеници. Ежегодно се правят акции по почистване на определени площи на територията на града, като в резултат на това съответните места придобиват приятен облик.
Откриване на площадка по безопасност на движението, снимка: Минчо Тодоров
Със собствени набрани средства Интеракт клуб стана дарител на книги за библиотеки в общината. Създаде „Алея на поетите“ в парк „Черничките“, а през 2023 г. за първи път се проведе състезанието по масово бягане „Севлиево бяга”, което намери своето продължение през 2024 г. и без съмнение ще се превърне в традиция. Нова за нашите клубове беше и инициативата „Ден на професиите”, която се организира ежегодно от Ротаракт клубовете в България.
За своята дейност през годините Ротари клуб гр. Севлиево създаде свой собствен авторитетен имидж и получи немалко признания. Клубът получи през 2016 година „Почетен знак“ на община Севлиево, по случай своята 15-годишнина. Повечето членове на клуба са носители на почетния знак на Ротари интернешънъл „Пол Харис фелоу“.
Към 2025 година Ротари клуб Севлиево има 24 членове, а Интеракт клуб - над 20 младежи. Полезната съзидателна дейност на Ротари и Интеракт клуб в Севлиево е успешна и ползотворна, благодарение на успешното партньорство с Община Севлиево, бизнес сдружение „Севлиево 21 век“, всички наши приятели и съмишленици.
Използвам празничния повод, за да благодаря на всички членове на Ротари клуб и Интеракт клуб за тяхната отдаденост и безкористност в усилията да претворим Севлиево в едно по-добро и желано място за живеене.
Благодарим и на всички наши приятели, съмишленици и дарители за доверието и съпричастността към нашите каузи. Вярваме, че заедно можем повече!