Търсене

Започва проектиране на ремонтно-възстановителните работи на моста на Колю Фичето над р. Росица

Работата ще отнеме 150 работни дни, а проектът е първата стъпка към предстоящия ремонт на съоръжението
Емилия Димитрова
Започва проектиране на ремонтно-възстановителните работи на моста на Колю Фичето над р. Росица

Построен преди 165 г. от Уста Колю Фичето, мостът от години е в предаварийно състояние, снимка: Минчо Тодоров

Дружество "Алве консулт", регистрирано в софийското село Мало Бучино, ще изработи техническия проект на ремонтно-възстановителните работи, които предстои да бъдат извършени по моста на Колю Фичето в Севлиево. Наличието на технически проект е първата и задължителна стъпка за предприемането на качествени строителни работи. Въз основа на готовия проект ще се определят конкретните строително-монтажни работи, необходими за съоръжението, стойността и срокът им за изпълнение.

В края на 2022 година Агенция "Пътна инфраструктура" сключи договор с изпълнителя, избран в конкуренция с пет други дружества. 

Съоръжението е в предаварийно състояние, обяви днес управителят на Областното пътно управление Деян Георгиев на среща с областния управител Кристина Сидорова, на която бяха обсъдени предстоящите пътни ремонти в областта през тази година. Разположено е на третокласен път и е със статут на културна ценност от епохата на Възраждането.

Съоръжението е построено през 1857 г. от майстор Колю Фичето, от години се руши, а преминаването по него става все по-опасно както за пешеходци, така и за автомобили.

Проектирането на ремонтните работи ще се извърши на три етапа.

Първият ще отнеме 70 дни и включва времето за оглед и конструктивно обследване на съоръжението, получаване на изходна документация от местната общинска администрация и екплоатационните дружества. В зоната на моста има напорен водопровод за отпадни води от Регионалното депо за твърди отпадъци, кабелна мрежа с шахти на БТК по единия тротоар и кабелна мрежа за улично осветление, положена в стоманените тръби от двете страни на съоръжението. 

Вторият етап, също от 70 работни дни, включва същинското изработване на проекта и последният, трети етап, е с продължителност 10 дни и обхваща окончателното предаване на оригинали и копия на напълно съгласувания проект. 

Стойността на проектните работи е малко над 66 хил. лв. с ДДС, като 6 хил. лв. от тях са за авторски надзор. 

Мостът на Колю Фичето се състои от три обединени конструкции

сводов мост със седем отвора, който е от зидана конструкция от каменна зидария; удължение от плочогредов мост с пет отвора и уширение на двете мостови съоръжения от страна отток с плочогредова конструкция и бетонни устои и стълбове. Лагерите на удължението и уширението са стоманени плочи, стълбовете и устоите са плътни, зидани или облицовани с каменна зидария.

Първоначално е бил с дължина 110 м. През 1939 г. е удължен до 185 м. През 1972 г. е уширен до габарит 18,65 м с 4 ленти за движение – по две във всяка посока, и два тротоара.

Днес пътното платно е с амортизирала асфалтова настилка,

по която има множество надлъжни и напречни пукнатини, слягания, неколкократно изкърпвана и хлътвания при устоите. Тротоарите са с разместени, счупени, на места липсващи бетонови плочки и обрушени бордюри. При ходене по тях на места се вижда реката отдолу.

Предпазният парапет по продължение на тротоарите е с множество деформации и на места се изисква много голямо внимание, за да преминеш. Има и корозия.

Дилатационните фуги (елементите, които скрепяват отделните конструкции на съоръжението, б.р.) са напълно амортизирани и пропускат вода от пътното платно. Има големи участъци с обилни течове на вода през настилката и пътната плоча. 

На места регулата (бетонните бордюри) липсва и тротоарите са изравнени с пътното платно, което е предпоставка за инциденти. При връхната конструкция гредите на места са с малко бетонно покритие, което е паднало и има открита и корозирала носеща армировка. Вследствие на течовете през амортизираните фуги, както и водата, която изтича през късите отводнители в голяма близост до ригелите на стълбовете, те са с нарушено бетонно покритие, оголена и корозирала армировка.

Мостът над р. Росица се руши от години, но като републикански път, Общината няма право да го ремонтира. Община Севлиево от три години залива АПИ с молби и сигнали относно състоянието на съоръжението, коментира миналото лято кметът на Севлиево, след като стана ясно, че АПИ е обявила процедура за избор на проектант на ремонтните работи. 

 

Коментари (0)
Подредба: Сортирай
Все още няма коментари
Коментирай:
Изпрати
* Коментарите се одобряват от администратора на сайта преди да бъдат публикувани!
Избори за членове на Европейски парламент и за Народно събрание на 9 юни 2024 г.