Анкета на Агенцията по заетостта сред 60 000 работодатели у нас показва

Строител е най-търсената професия у нас сред хората със средно образование, учител при висшистите

Най-търсената професията у нас е строител, сочи проучване на работната сила на Агенцията по заетостта.  Сред хората с висше образование най-търсени са учители.

От близо 60 хиляди анкетирани работодатели у нас, почти 23 хиляди заявяват, че в следващите дванайсет месеца ще наемат квалифицирани работници във всички 10 специалности на професията строител. Това са работници за кофражи, арматура и бетон, през зидария, шпакловки и облицовки до строително бояджийство и дърводелство.

Отделно, сред най-търсените попадат още пет професии от професионално направление строителство, а именно: строителен техник, помощник в строителството, строител-монтажник, пътен строител. Така направление Строителство заема 20,0% от всички търсени от работодателите квалифицирани работници и специалисти.

Втората по численост най-търсена професия през следващите 12 месеца работодателите определят професията шивач – със заявено намерение да назначат 9935 професионалисти. Отделно ще се търсят квалифицирани работници за производство на текстил, облекло, обувки и кожи, като моделиер - технолог на облекло, оператор в производството на облекло, оператор в производство на обувни и кожено - галантерийни изделия. 

Тази година професията машинен оператор отстъпва първото място и се нарежда трета в предпочитанията на работодателите, които ще наемат персонал в следващите 12 месеца. Заявени са потребности от 9 645 машинни оператори, като 82,2% от всички работодатели търсещи машинни оператори са в сектор Индустрия (Преработвателна промишленост (машиностроене и металургия)).

Като цяло работодателите в страната още имат нужда през следващите 12 месеца от 152 871 квалифицирани работници и специалисти от 13 професионални направления. Тази численост е с 5,3% по-малка от заявените нужди през 2023 г.

В челото на най-търсените специалисти с висше образование или правоспособност са учителите с дял от 11,0% от всички заявени потребности в тази група. Следват медицинските сестри – с 6,3% дял, шофьорите и специалистите ТРЗ – с 4,0% и лекарите – с 3.5%. 

Близо 67% от работодателите посочват затруднения при намиране на търсените хора с правоспособност или висше образование. С повече от шест процентни пункта нараства дела на тези работодатели, които срещат затруднения при намирането на подходящите специалисти спрямо предходната година. Все по-често кандидатите за позиции, изискващи висока квалификация не покриват изискванията на работодателите. През 2024 г. делът на работодателите изразили това мнение вече превишава 40%, което налага търсене на подобрения в подготовката на специалистите и преквалификация на други, в професиите, които са най-търсени на пазара на труда.

Наблюдава се нарастване на дела на работодателите, търсещи решение за излизане от затруднението при намиране на специалисти, чрез наемане на работници от трети страни. Най-много са работодателите, възнамеряващи да наемат чуждестранни работници, в преработвателната промишленост (22,9%), селското стопанство (21,7%) и търговията, транспорта и туризма (15,7%).