Сватбите от миналото "извадиха" от архивите в Музея

Сватбата на Тотка и Слави Славови, 1969 г., с. Кормянско, фонд на Исторически музей Севлиево

Под името "Каква невеста си била ти, мамо..." Исторически музей Севлиево подреди уникална изложба. Всичките експонати са от сватби на севлиевци и живели в околията семейства. Освен задължителните снимки, до една чернобели, сред показаните предмети и документи могат да се видят свидетелства за ванчавки от различни години, брачни свидетелства, покани за сватба, носни кърпички от недалечното минало, върху които задължително се изписваха имената на младоженците и от които още може да има в някой шкаф или отдавна неотварян гардероб. 

Извеждане на мюсюлманска булка от баща си Латиф Чолак 1969, булката се казва Хава Чолак

Сред експонатите е снимка от сватбата на Симеон и Дора Пеневи. Симеон Пенев Георгиев се ражда в Севлиево, завършва зъболекарско висше училище в Цариград, където получава завидно за времето си образование. Завръща се в града и се жени за една от най-богатите наследници в Севлиево - Тодора Ненчева, дъщеря на Ненчо Томев. Сватбата се е състояла на 2 юли 1936 г. За съжаление семейството остава без деца.

През целия си жезнен път сем. Пеневи са били в очите на севлиевските си съграждани - едни истински аристократи, по начин и стандарт на живота, както и по държанието им в обществото. Винаги малко дистанцирани, но винаги добронамерени, възпитани и любезни.

През целият си живот те са дред най-големите планинари и активни членове на севливското туристическо дружество. Любовта на Симеон Пенев към планината я превръща в негов последен пристан. Една зимна вечер той потегля към хижа Мазалат със своите ски и завинаги остава в подножието й. Не по-малка нелепа е и смъртта на неговата съпруга, която се разболява от тетанус след убождане на роза и умира. До края на дните си Дора Пенева пази спомена за своя съпруг и като негова единственна наследница завещава цялото си имущество на туристическото дружество в Севлиево, чиято сграда и днес носи нейното име.  

Спомени за още сватби и атрибути от сватбите в близкото минало на нашия край, можете да видите на място в малката зала на Хаджистояновото училище.

Изложбата ще остане подредена до края на февруари.