Сякаш магия - комиксът „Из-ображение, въ-ображение” вече е при читателите си

Снимка: НЧ "Развитие-1870"

Комиксът „Из-ображение, въ-ображение” на Школата по изобразително и приложно изкуство „Синестезия” при Народно читалище „Развитие-1870” бе официално представен на 1 ноември – Деня на народните будители.

На събитието присъстваха създателите на дебютното издание, учениците на преподавателя Велизар Захариев, спомоществователите, учители, родители, приятели и почитатели на изкуството.

Проектът е с образователна и развлекателна цел и е предназначен за ученици в прогимназиален етап. Издава се в лимитиран тираж.

Ръководител, модератор и наставник на художественото оформление е преподавателят по изобразително и приложно изкуство Велизар Захариев. Негов идеен съмишленик е Станислава Славова-Петкова, автор на книгата с разкази „Зелената количка“, носител на литературни награди, създател на сборника с детско творчество „Мечтатели”. Предпечатната подготовка е дело на Гергана Василева – студентката по графичен дизайн.

Създатели на комикса, автори и художници, са Тодор Хинов (12 г.), Андреа Хотнишка (14 г.), Елена Велешка (16 г.), Мартина Велешка (16 г.), Александра Сашева (14 г.), Елина Генова (18 г.), Дилиана Перфанов (17 г.) и Кристиан Кралев (19 г.) – художници и Ася Тушева – автор. 

Велизар Захариев и Станислава Славова-Петкова, снимка: НЧ "Развитие-1870"Всички деца от Школа „Синестезия” са привлечени от бялата дъска, на която все добавят по някоя чертичка и така се изразяват и общуват помежду си. Децата от различните групи започнаха да си оставят съобщения в образи, без да се познават. Там се роди идеята за комикса. Когато децата се оставят да бушуват се раждат интересни идеи. Възникването на една идея е хубаво, но не е достатъчно. За осъществяването й е нужно доста усилие и борба с материала, та дори и с живота. Заедно успяхме да насочим тези турболентни води да полеят почвата и да се роди нашето творение.”, сподели Велизар Захариев. По думите му сякаш имало магия, за да се случи комикса. „Достатъчно много хора си въобразихме тази идея и тя придоби реален образ. Освен това поработихме. Та след като пробихме почвата и поникнахме на бял свят се надявам да не спрем дотук. Определено се надявам да продължим да развиваме нашето общо творение.”

Структурата, по която да се изгради това издание – смес от различни истории, логически задачи, интересни факти за животните и др., е взаимствана от комиксите „Дъга” и „Чуден свят”, сподели Станислава Славова-Петкова, която в екип с Велизар Захариев, успяват да създадат пространство, в което децата да разработят свободно идеите си. „Намесата ми беше колкото да не се излиза от рамките на логиката, донякъде в художествено оформление и спазване на сроковете, за да може комиксът да бъде издаден в хартиен вариант. Да работиш в среда на споделени идеи е изживяване, което може да се сравни с малко други неща в живота, кара те да се чувстваш удовлетворен и завършен. Предизвиках децата да стигнат отвъд границите на това, което си мислят, че могат. Да изпробват нови стилове, техники, калиграфия, работа в екип.”

„Благодаря за възможността да работя с този прекрасен творчески екип. Щастлива съм, че се справих с тази толкова отговорна задача по графичния дизайн и предпечатната подготовка на комикса. Това е важен и ценен опит за мен!”, с голямо вълнение сподели студентката по графичен дизайн Гергана Василева.

Признателност с благодарствени адреси получиха „Идеал Стандарт – Видима” АД и „М-Прес” ООД. Те подкрепиха финансово издаването на комикса, основно реализиран със средства на Народно читалище „Развитие-1870”. Бройки от дебютното развлекателно и образователно издание са дарени на Градска библиотека – Севлиево, училищните библиотеки, Младежка зона.