Трета награда за младежкия театър на Севлиево от Каварна

снимка: читалище "Развитие-1870"

Спектакълът „Най-чудното чудо“ по Стефан Цанев на младежкия театрален състав „Развитие“ към едноименното читалище в Севлиево бе удостоен с трета награда на 21-ия фестивал на любителските театри с международно участие „Каварна 2018“. Младите актьори на Севлиево са били приветствани от журито, председателствано от проф. Елена Баева – основател на престижния театрален колеж „Любен Гройс“, която е отчела, че Стефан Цанев е труден драматург, заради което много трупи не се наемат да го поставят. В този смисъл журито е отчело постигнатото от режисьора Никола Узунов, съумял да постави пиесата в рими така, че да не звучи като рецитал, а напротив – да осъществи внушенията на автора по начин, по който те най-силно биха се възприели от публиката.

Четиринайсет младежки театри изпратиха свой запис за участие във фестивала в Каварна, който има славата на най-престижния с подобен характер у нас. Половината от тях бяха включени във фестивалната програма, един от тях бе спектакълът на Севлиево.

Ето и имената на актьорите и техните превъплъщения, донесли престижната награда за читалище „Развитие“ и Севлиево: Соня Цонева в ролята на вожда, Ксения Димитрова, която игра Анжеян, Йоанна Колева, Ния Златкова и Ива Стоянова – старейшинка, Георги Георгиев – Ю, Николай Стоянов – О, Никола Лукянов – Ь, Андрея Лукянова – Ъ, Цветомир Иванов – Й. Заслуги за наградата има и Александър Янков – технически сътрудник.

„Няма такъв фестивал, това е изключително събитие за България“, каза в словото си при закриването председателят на журито проф. Елена Баева. По думите й в Каварна си дават среща културни дейци, които са влюбени в театъра, искат да има български театър и ако нямат професионализъм, имат достатъчно много любов и талант, който в някои случаи се изравнява с доста професионалисти. „Присъствието на младежки театрални състави ни дават вяра и надежда, че нищо не е изгубено, че младите хора носят в себе си прекрасни неща, те носят въпросите към нас и ние сме длъжни да им отговорим: какви сме ние в този живот, какво правим днес, какъв е нашият морал, кого обичаме, може ли да обичаме“, каза още проф. Баева.

Голямата награда на името на проф. Гочо Гочев журито присъди на спектакъла „Буре барут“ от Деян Дуковски, режисьор и сценограф Богдан Петканин, изигран от театралния състав при Дома на енергетика в Козлодуй. Първа награда заслужи спектакъла „То беше чучулига, Жулиета“ от Ефраим Кишон, режисьор и сценограф Петър Тосков от общинския театър при Дома на културата в Гълъбово. За младежки спектакъл първо място получи спектакълът „Очите на хората“ от младежки театър „Драмеди“ от София. Присъдени бяха и индивидуални награди за най-добра младежка женска и мъжка роля, най-добра женска и мъжка, сценография, режисура. Журито раздаде и призовете „Прелетни птици“, награда на публиката, най-добър камерен и младежки спектакъл.