В понеделник галерия „Асен и Илия Пейкови“ в Севлиево откри изложба на творби, изработени от ученици от училището по каменоделство във връчанското село Кунино. Изложбата, уникална в същността си, провокира в голяма степен интерес заради това, че ако не знае, никой не би предположил, че скулптурите са дело на деца и млади хора.
Преди да открие изложбата директорът Васко Василев представи училището,
създадено през 1920 г. с държавен указ.
И до днес то училище е единствено по рода си на Балканите и продължава да изпълнява ролята, вменена му със създаването – да подготвя квалифицирани каменоделци.
Занятията през 1021 г. започват с десет ученици, които се обучават от чешки специалисти. По-късно в училището започват да преподават и българи.
Няма да е пресилено, ако днес се каже, че
всички майстори на каменоделството у нас, са преминали през школата
на с. Кунино. Масторлъкът им е запечатан в каменни монументи и паметници - „Създатели на българската държава“ в Шумен, мемориалния комплекс „Априлци“ в Панагюрище, „Бранителите на Стара Загора“ в Стара Загора, парк-мюзей „Шипка“ в гр. Шипка. Дело на ученици от Кунино са художествено-архитектурната украса на ЦУМ в София, на президенството, Министерски съвет и хотел „Шератон“.
Директорът на галерията Васко Василев с директора на училището по каменоделство г-жа Орлинова
Паметник на дядо Добри,
който ще бъде първият паметник на доброто у нас, е последното предизвикателство пред младите каменоделци. Проектът е „Сдружение Азбукари“, а идеята е на председателя на сдружението Цвета Кирилова и журналистът и автор на книга за Дядо Добри Борислав Радославов. След разговори със Столична община ще стане ясно дали паметникът би могъл да е позициониран в пространството около катедралния храм „Св. Александър Невски“ и къде точно, а дотогава учениците от Кунино се подготвят за майсторската работа. Длетото ще хванат, след като проектът за паметника е изцяло одобрен.
Изложбата на училището по каменоделство ще остане в Севлиево един месец.
"Севлиево онлайн"