Ученици огряха в светлината, която спаси българските евреи

Във връзка с 10 март - Ден на спасението на българските евреи и почитане паметта на жертвите на Холокоста - Таня Попова, старши учител по български език и литература в СУ „Васил Левски“, спечели проект на тема: „Да помним!“ Проектът се осъществява  с финансовата помощ на The Olga Lengyel Institute (TOLI) и Мемориалната библиотека, със седалище в Ню Йорк.

В изпълнение на проекта на 12 юни в Актовата зала на СУ „Васил Левски“ пред учениците от гимназиалната степен бе и заключителното занятие по проекта, подготвено като литературно-музикална програма, озаглавена „Светлината, която ни спасява“. Сценарият бе дело на Таня Попова и защитен като идеен проект по програмата на МОН „Твоят час“, а реализирането му стана възможно като обща изява на групите „Приятели на словото“, с ръководител Таня Попова и „ Традиции и сцена“, с ръководител Ваня Ангелска. В работата се включи и Росица Гетова, старши учител по история и цивилизация, с ценни съвети и опит в разглежданата проблематика.

С помощта на социодрамата бяха представени няколко интересни драматургични момента, свързани с бита на евреите, с техните празници – Пасха и Ханука, с важни исторически събития и личности. История и легенда, мит и песен се преплитаха, за да бъде осъществен диалогът между културите, хората и времето. Критичното мислене за обществените феномени и събития на присъстващите в залата ученици беше насочвано от ключовите фигури на ИСТОРИКА /носител на паметта на човечеството – Румен Гатев, VIII Б клас/, ЖУРНАЛИСТА /носител на съвестта на човечеството – Мишел Лазаров, X Б клас/ и ПОЕТА /съхранявящ ценностите на човечеството – Красен Стефанов, VIII Б клас /. Публиката следеше с интерес презентацията /Борислав Маринов, VIII Б клас /, която поставяше  важни въпроси: „Какво е  днес посвещението за теб? Страст, пари, повишение, собствен бизнес, успех... Ако е някое от това, ти сееш плява. Какво ще пожънеш?“. Текстът на сценария изведе в метафоричен план основната идея на програмата „Светлината е тази, която ни води и ни спасява", но емоционалният връх бе постигнат с песен, посветена на празника Ханука – празник на светлината.

Децата от групата „Традиции и сцена“, с ръководител Ваня Ангелска изпълниха песента на иврит и български език, а настоението в залата се покачваше, защото чистите като камбанен звън гласове отваряха пътя на светлината в душите на всички присъстващи в залата.

Залата остана без дъх при изпълнението  на иврит на песента  "Horshat hai caliptus" - на Виктория Иванова от 2 "в" клас, която заслужи горещите аплодисментите на публиката, а нейната учителка – нашия възторг и преклонение пред майсторството и професионализма на един всеотдаен учител.

Втората част на сценария на програмата бе разработена по книгата на професор Михаел Бар-Зоар „Извън хватката на Хитлер“. Следваха решенията на Ванзейската конференция - Конференцията на палачите, Законът за защита на нацията, приет от Българския парламент. Като в Холивудски филм бе представена любовната връзка между А. Белев, комисар на Комисарството по еврейските въпроси, в ч„ийто образ се претвори Мартин Стоилков от X "A" клас и Лиляна Паница, чийто образ изигра Ивета Ботева от IX "A" клас. Със затрогваща човечност се открояваше словото на ПОЕТА, което по неподражаем начин търсеше открояването на гражданската позиция на младите актьори. Специално за проекта г-жа Попова написа три стихотворения, които да стимулират творческата и евристична дейност на учениците и да се открои творческата ангажираност към проблемите на Холокоста и социалната справедливост. Действието ни пренесе в онези тревожни дни, в които България направи своя достоен избор чрез позицията на: Димитър Пешев, подпредседател на   Българското народно събрание /Симеон Геловски, X "Б" клас/, митрополит Стефан -  глава на Софийската църква /Цветан Цанков, IX "Б" клас/, митрополит Кирил - глава на Пловдивската църковна епархия /Николай Йовков  IX "А" клас/ , Екатерина Каравелова, 80-годишната вдовица на легендарния Петко Каравелов, брат на Любен Каравелов, бивш министър-председател на България /Ирена Георгиева X "Б" клас/, Елин Пелин, подписал писмото срещу Закона за защита на нацията, член на Съюза на българските писатели /Валентин Кръстев  IX "А" клас/, цар Борис III /Веселин Конов  IX "А" клас и др.

Зад „стената“ на достойнството и отговорността застанаха децата от групата „Традиции и сцена“ и вляха чрез думите на песента „Нека има светлина“ мечтите на всички за светлина, благородството и доблест в името на живота.

В работата на заключителната изява по проекта взеха участие 33 ученици от VIII, IX, X kлас, като Симеон Славков/ IX А клас/  подсигури перфектното техническо осигуряване на литературно-музикалната програма. Благодарим на Минчо Тодоров, родител на ученик от СУ „Васил Левски“, който безвъзмездно ще предостави видео филм за изявата на ръководителя на проекта, което ще направи по-прозрачна дейността по отчитане на изявите пред The Olga Lengyel Institute (TOLI)/ и Мемориалната библиотека - Ню Йорк. Искрено се надяваме наблюдаващите да оценят по достойнство творческите усилия на учениците по пътя на отговорността, толерантността и хуманизма.   

автор: Таня Попова