Училището на хаджи Стоян Николов в Севлиево отбелязва 180 години

Днес Хаджистояновото училище отбелязва 180 години. Забележителна годишнина, която съвпада с Деня на народните будители и по този повод вратите на старото училище, в което се помещава Историческият музей в Севлиево, през целия ден са отворени за посетители. 

Там, зад малките дървени прозорци и под дървените тавани, напоени с възрожденски дух, вече 70 години се пази историята на Севлиево и севлиевския край. Тази сутрин не е нужно да се позвъни на входния звънец, за да се извести, че има посетител. Дървената врата е широко отворена, а отвътре се чува песен. Детски гласчета звънливо напяват: "Аз съм българче обичам, наште планини зелени, българин да се наричам, първа радост е за мене". Оказва се, че певческата група на Основно училище "Стефан Пешев" с ръководител Боянка Пенчева репетира за участие в тържеството по повод 1 ноември. До началото му остават десетина минути и малките певци шлифоват изпълнението си преди да излязат пред публика. Какво по-хубаво озвучаване на разходката в музея. 

Сградата е построена от хаджи Стоян Николов. Днес на много места могат да се открият текстове, в които се казва, че докато в Габрово имат Васил Априлов, в Севлиево имат хаджи Стоян. 

Историческият музей днес, снимка: "Севлиево онлайн"

Хаджи Стоян Николов е роден на 4 април 1797 г. в свищовско. Има по-голям брат, който го дава да се учи на занаят. Младият Стоян учи обущарство и става много добър в занаята. Някъде през 20-те години на 19 век се заселва в Севлиево, където отваря самостоятелен дюкян. Работата му потръгва и той забогатява, но не се задоволява само с обущарството и по-късно отваря своя самостоятелна табахана. Безспорно е един от богатите хора на своето време, но не бил скъперник. Историята сочи, че е помагал на много хора. 

Когато през 1835 г. в Габрово Васил Априлов отваря Априловото училище, Стоян Николов иска да направи същото и в Севлиево, защото старото килийно училище вече не можело да побира желаещите да се учат. Но докато Априлов среща подкрепа в Габрово, Стоян Николов не намира такава от местните първенци в Севлиево. Това не го отказва и през 1842 г. започва строежа на училището върху собствена земя.

За градежа му помагали учениците от килийното училище, които носели камъни, кал, кирпич и други материали. През 1844 г. училището е завършено. Първи учител в него е младият тогава Петко Рачев Славейков. Заплатата на учителя давал Стоян Николов - 2500 гроша лично негови пари.

Една от витрините от изложбата, посветена на годишнина от рождението на Стефан Пешев, снимка: "Севлиево онлайн"  

Новото училище е солидна сграда на два етажа с дебели каменни стени. Преподавало се по метода на Бел – Ланкастър, известен като „взаимоучителна метода”.​ Изучавали се българска история, свещена история, граматика, смятане, пеене и гимнастика. Въведени са единайсемесечна учебна година и публични изпити в края на годината. За награда най-добрите ученици получавали късове хартия, върху които е отпечатан с червено или черно нарочно изработеният печат на Хаджистояновото училище. Печатът е показан днес в експозицията на Исторически музей - Севлиево. В центъра е изобразено двуетажно здание, подкрепяно от двете страни от короновани лъвове и годината 1844. Около него е изписано :​​​​„УЧІЛІЩЕ ГРЕЖДАНСКО СЕВЛІВО ОТ х СТОІА:” ​​​

В Деня на народните будители Севлиево отдаде почит на хаджи Стоян Николов, пред чийто бюст паметник се събраха ученици, учители, интелектуалци, общинското ръководство, представители на бизнеса. По традиция точно пред бюста на хаджи Стоян бяха обявени и носителите на годишните стипендии на сдружението на бизнеса "Севлиево 21 век", които всяка година се отпускат на ученици от общината със значителни постижения в областта на науката.