Украшение с над 10 000 стъклени мъниста възстановиха британски студенти

Украшение с над 10 000 стъклени мъниста, 40 планински кристала, карнеол и още няколко стотици разноцветни мъниста е експонирано на втория етаж в Хаджистояновотто училище. Археологическата находка се показва в своя първоначален вид, възстановена благодарение на студентите по археология от Великобритания, които работят това лято на средновековната крепост. За да се извадят тези няколко хиляди мънистата са пресяти около 10 кофи с пръст, а после всяко от тях четирите англичанки са измивали и нанизвали едно по едно, разказа ръководителят на разкопките на Хоталич Надежда Ботева.

Пищното украшение е принадлежало на млада жена, но достатъчно зряла, за да създаде семейство. Била е висока 1.65 см. и е имала много добър зъбен статус. Живяла е през 13-ти век, около 1280 година. Това стана ясно в началото на миналия месец, когато при разкопките на Хоталич бе открито пищно погребение на младата жена - находка, на каквато за последно археолозите са се натъкнали през 80-те години на миналия век. 

Жената, за която по всичко личи, че е стояла високо в йерархията на тогавашното общество, е била погребана с масивни сребърни наушници. На врата й бил гердана от полускъпоценни камъни и мъниста, на ръцете й имало пет гривни, от които четири бронзови и една стъклена. Всички тези накити са церемониални, уточни Надежда Ботева, тъй като герданът и наушниците са много тежки, за да се носят постоянно.

Всичко това може да се види в специално обособения кът в Исторически музей Севлиево.